Germanwings Uçağının Düşmesi Önlenebilirdi

Yardımcı pilot tarafından kasten Fransız Alplerine düşürüldüğü öne sürülen ve 150 kişinin hayatını kaybettiği Germanwings uçak kazasının, askeri uçaklarda kullanılan ‘otomatik pilot sistemiyle’ önlenebileceği a&cced...

Germanwings Uçağının Düşmesi Önlenebilirdi (9 Nisan 2015)

Yardımcı pilot tarafından kasten Fransız Alplerine düşürüldüğü öne sürülen ve 150 kişinin hayatını kaybettiği Germanwings uçak kazasının, askeri uçaklarda kullanılan ‘otomatik pilot sistemiyle’ önlenebileceği açıklandı.

Newsweek dergisine konuşan uçuş mühendisleri, ABD Hava Kuvvetleri’ne (USAF) ait askeri uçaklarda kullanılan ‘otopilot’ teknolojisinin bu kazayı önleyebileceğini ve bu sistemin tüm ticari uçaklarda da kullanılması gerektiğini söylediler.

Uzmanlar, USAF ve Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından geliştirilen “Zemine Çarpmadan Otomatik Kaçınma Sistemi”nin (Auto- GCAS) 150 kişinin hayatını kurtarabileceğini belirttiler.

Auto- GCAS Otopilot Sistemi Bir F16 Pilotunu Kurtardı

Aynı uzmanlar açıklamalarında, söz konusu otopilot teknolojisinin, geçen Kasım ayında Suriye üzerinde uçan bir F16 uçağının pilotunu kurtardığını da söylediler.

Karadan havaya düzenlenen bir uçaksavar ateşinde isabet alarak pilotun denetiminden çıkan ABD’ne ait F16 savaş uçağı, Zemine Çarpmadan Otomatik Kaçınma Sistemi (Auto- GCAS) sayesinde düşmekten kurtulmuş.

Uçağın gidişinde öngörülmedik önemli bir değişiklik olduğu ve irtifa kaybetmeye başladığı zaman eğer pilot durumu düzeltecek bir müdahalede bulunmuyorsa sistem otomatik olarak devreye giriyor. Gerçek zamanlı olarak uçağın arazideki pozisyonunu ve uzaklığını izliyor ve uçak düşmeden otopilot sisteminin manevrasıyla tehlikeden uzaklaştırılıyor.

Ticari Uçaklar İçin Özel Olarak Geliştirilmesi Gerekiyor

Ancak uçuş mühendisleri, şimdilik sadece ABD Hava Kuvvetleri’ndeki uçaklarda kullanılan bu teknolojinin kısa sürede ticari uçaklara da uyarlanabilmesi konusunda güvenlik açısından çok iyimser değiller. Bunun uzun bir süre alacağını düşünüyorlar.

Germanwings kazasından sonra otopilot teknolojisinin ticari uçaklarda da kullanılabilmesi için çalışmaların hızlandırıldığını ancak bunun teknik ve güvenlik prosedürleri nedeniyle uzun zaman alacağını belirtiyorlar.

En büyük sorun da olası bir kaza durumunda otopilot sistemine geçecek uçağın aynı uçuş rotasında uçmakta olan diğer ticari uçaklarla çarpışma riski. Askeri uçuşlarda böyle bir risk az olduğu için sistemin ticari uçaklara teknolojik transferi için ayrıca geliştirilmesi gerekiyor.

150 Kişi Hayatını Kaybetti

Germanwings Havayolları'nın 9525 sefer sayılı uçağı 24 Mart’ta Fransız Alpleri'nde düşmüştü. Barselona-Düsseldorf seferini yapan Airbus A320 tipi uçakta 144 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyordu.

Fransız yetkililer, uçağın kara kutusunda yer alan ses kayıtlarında yaptıkları incelemenin ardından uçağın yardımcı pilot tarafından kasten düşürüldüğü sonucuna varmıştı.