‘Twitter Satılıyor’ Haberi Teknoloji Borsasını Karıştırdı

Google’ın Twitter’ı satın alacağı söylentisi önceki gün yeniden gündeme geldi ve satın alma işlemiyle ilgili olarak da dev banka Goldman Sachs’ın yetkilendirildiği iddia edildi Google’ın satın alacağı söylentisi ilk olarak Twitter hen&uum...

‘Twitter Satılıyor’ Haberi Teknoloji Borsasını Karıştırdı (9 Nisan 2015)

Google’ın Twitter’ı satın alacağı söylentisi önceki gün yeniden gündeme geldi ve satın alma işlemiyle ilgili olarak da dev banka Goldman Sachs’ın yetkilendirildiği iddia edildi

Google’ın satın alacağı söylentisi ilk olarak Twitter henüz 3 yaşındayken çıkmıştı ve o dönemde konuşulan rakam 10-20 milyar dolar arasında oynuyordu. Aradan altı yıl geçtikten sonra bu yılın başında, Almanya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Handelsblatt konuyu bir kez gündeme getirmişti. Bir kez daha Google'ın Twitter'ı satın alacağı yolundaki bu haber, Twitter hissesinin yüzde 3,5 oranında değer kazanmasına yol açmıştı.

Yine, Yeni, Yeniden…

Satın alma söylentileri önceki gün ABD basınında bir kez daha gündeme geldi. Üstelik Twitter’ın taliplisi olarak Google’ın yanına Facebook da eklendi. Üstelik Twitter'ın teklifler ile ilgili danışma hizmeti vermesi için Goldman Sachs'la anlaştığı ifade edildi. Olağan dedikoduların üzerine bu ek bilginin yayılması nedeniyle Twitter hisselerinde sadece dün yüzde 3.99'luk artış yaşandı.

Twitter’ın piyasa değeri bir günde yaklaşık 1.3 milyar dolar artarak 34 milyar dolara çıktı. Google’ın güncel piyasa değeri ise 367 milyar dolar dolaylarında seyrediyor. Böylece haberlerin etkisiyle 2015 genelinde Twitter'ın piyasa değeri 10.6 milyar dolar birden yükselmiş oldu.

Teknoloji devlerinden konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadığı için bu haberler şimdilik iddia olmaktan öteye geçemiyor. Ancak hisselerdeki yükseliş yatırımcıların iddiaları fazlasıyla ciddiye aldığını gösteriyor.

Gerçek mi Dedikodu mu? Google mu Facebook mu?

Facebook'un Twitter'a olan ilgisinin devam ettiği belirtilse de son dönemde Google daha muhtemel bir alıcı olarak öne çıkıyor. Yaklaşık 60 milyar dolar nakdi bulunan firmanın sosyal medya alanında daha aktif olmak istediği bir sır değil.

2011 yılında kullanıma sunulan Google+ tüm zorunlu entegrasyon hamlelerine rağmen aktif kullanıcı bakımından Facebook'un çok gerisinde kaldı. Bu nedenle aylık aktif kullanıcısı 288 milyonu aşan Twitter'ı Google ekosisteminin parçası haline getirmek istemesi mantıklı bir hamle gibi görünüyor.

Tabii Facebook'un özellikle de online reklam konusunda Google ile büyük bir rekabet halinde olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu nedenle eğer iddia edildiği gibi iki dev arasında bir satın alma yarışı varsa Facebook Kurucu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in Twitter'a vizyon olarak daha yakın olduğu için Google ile sonuna kadar çekişeceği söylenebilir.

Zuckerberg geçtiğimiz iki yılda mesaisinin hiç de azımsanmayacak bir kısmını şirketin mobil reklamlardan gelir elde etmesine harcadı. Facebook'un gelirleri 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 58 artışla 12.5 milyar dolara yükseldi. Bu artışın yüzde 90'ı mobil gelirlerdeki yükselişten kaynaklandı.

Kullanıcı sayısının yanında, mobil reklam gelirlerinde böyle bir hızlı yükseliş yakalayan Facebook için Twitter iştah kabartan bir platform gibi görünüyor. Facebook Google'a rağmen Twitter'ı satın almayı başarırsa Mark Zuckerberg kuşkusuz 'sosyal medya krallığından', 'internetin krallığına' terfi edecek. Tüm analiz ve mantık yürütmeler bir yana, belki de 30 yaşında 35 milyar dolarlık servetin sahibi olan Zuckerberg için bu bile Twitter'ı satın almak için bir neden olabilir.

Twitter Gerçekten Satılıyor mu?

Üç aydır süren ve her gündeme geldiğinde Twitter hisselerini biraz daha yükselten satış söylentileri ya bilinçli yürütülen bir Borsa spekülasyonu ya da ateş olmayan yerden duman çıkmaz dedikleri gibi bir satış arayışı gerçekliği var.

Bizce ilk olasılık geçerli gibi ama bakalım yaşayıp göreceğiz.