Fransa’da ilk tur ‘şaka’ oldu! Le Pen 2’nci turdan eli boş döndü

Fransa'da geçen hafta düzenlenen yerel seçimlerin ilk turumda büyük başarı kazanan aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN), seçimlerin ikinci turunda ilk sonuçlara göre hiçbir bölgede başarı sağlayamadı. Seçimlerin ilk turunda 6...

Fransa’da ilk tur ‘şaka’ oldu! Le Pen 2’nci turdan eli boş döndü (14 Aralık 2015)

Fransa'da geçen hafta düzenlenen yerel seçimlerin ilk turumda büyük başarı kazanan aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN), seçimlerin ikinci turunda ilk sonuçlara göre hiçbir bölgede başarı sağlayamadı.

Seçimlerin ilk turunda 6 bölgede birinci parti olarak rakiplerine fark atan Ulusal Cephe, bu defa beklediğini bulamadı. Ulusal Cephe ikinci tur seçimlerin yapıldığı 13 bölgede birinciliği diğer partilere kaptırırken, ikinci turun galibi eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy liderliğindeki Cumhuriyetçiler Partisi oldu.

Le Pen'ler İçin Yenilgi Günü

Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen, bölge meclisi başkanlığına aday olduğu Nord-Pas-de-Calais-Picardie'de, Cumhuriyetçiler Partisi adayı Xavier Bertrand’ın gerisinde kaldı.

Le Pen’in yeğeni olan Marion Marechal Le Pen de, Provence-Alpes-Cote-d'Azur bölgesinde Cumhuriyetçilerin adayı Christian Estrosi’ye yenildi.

Seçimlerin ardından oy veren 6 milyon seçmene teşekkür eden Marine Le Pen, etkili bir muhalefet izlemeye devam edeceklerini söyledi.

Le Pen, Twitter’da da hiçbir şeyin partisini durduramayacağını belirterek “Çok yaşan Fransa Cumhuriyeti, çok yaşa ulusumuz, çok yaşa Fransa” mesajını paylaştı.

Cumhurbaşkanı François Hollande, ilk turda Ulusal Cephe’nin kazandığı başarının ardından üç bölgedeki adaylarını geri çekmiş ve seçmenlere Cumhuriyetçi Parti’ye oy verme çağrısı yapmıştı.

'Düş kırıklığı'

Sosyalistler, Ulusal Cephe karşıtı oyları bölmemek için ilk turda kaybeden adaylarını çektiler. Ancak Cumhuriyetçiler, aynı şeyi yapmadır.

Bölgesel yönetimlerin ulaşım, eğitim ve ekonomi politikaları üzerinde geniş yetkileri bulunuyor.

Gözlemciler, bu sonucun 13 Kasım'da Paris'te 130 kişinin öldüğü saldırılar ve göçmen kriziyle ilgili kaygılar nedeniyle oylarını artırdığı belirtilen Ulusal Cephe için büyük bir düş kırıklığı olduğuna dikkat çekiyor.

Fransa'da 2017'de parlamento ve başkanlık seçimleri yapılacak.

İlk turundan ardından bazı gazeteler Le Pen'in cumhurbaşkanlığına biraz daha yaklaştığı yorumunu yapmıştı.

Sarkozy'nin Zaferi

Paris'te 13 Kasım'da 130 kişinin öldüğü saldırıların ardından düzenlenen seçimler eski Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin zaferi olarak görülürken, ​Hollande’ın lideri olduğu Sosyalist Parti de ikinci turda kontrol ettiği bölgelerde liderliğini korudu.

Yerel seçimler, ülkede 2017 yılında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin provası olarak görülüyor.

BBC & RT & Sputniknews