Fransa Cumhurbaşkanı’nın saldırıyı ilk öğrendiği an ve stattan çıkarılışı

“Saldırı altındayız, acilen buradan ayrılmanız gerekiyor”  Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’nin tribünde maçı izlerken koruma müdürünün kendisini ilk bilgilendirip uyardığı anın görüntüleri ortaya çıktı Önc...

Fransa Cumhurbaşkanı’nın saldırıyı ilk öğrendiği an ve stattan çıkarılışı (15 Kasım 2015)

“Saldırı altındayız, acilen buradan ayrılmanız gerekiyor” 

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’nin tribünde maçı izlerken koruma müdürünün kendisini ilk bilgilendirip uyardığı anın görüntüleri ortaya çıktı

Önceki akşam Paris’te 130 kişinin hayatını kaybettiği, 99’u ağır 352 kişinin de yaralandığı terör saldırılarının düzenlendiği 7 ayrı noktadan biri de Stade de France idi. 2016 Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında, Fransa ile Almanya arasında oynanan özel dostluk maçını tribünlerden izleyenler arasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande de vardı.

Stad kapısında ilk patlama gerçekleştikten hemen sonra Hollande’nin koruması yanına gelip, kulağına eğilerek, “saldırı altındayız, acilen buradan ayrılmanız gerekiyor” uyarısında bulundu.

Yerel saatle 21.17’deki ‘o’ ana ilişkin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Stadyumda bir patlama sesi duyulmuştu ama ne olduğu tam olarak da anlaşılamamıştı. Herkes büyük bir heyecanla maçı izlemeye devam ederken Hollande korumaları tarafından apar topar oturduğu yerden çıkarıldı.

VIP tribünden ayrıldığı 5 dakikalık süreçte ikinci bir patlama daha olunca Hollande ani bir kararla stadın kontrol merkezine geçerek burada bir telefon görüşmesi yaptı.

Gelişmeleri bir süre buradan takip ettikten sonra, karşılaşmayı izleyen İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ile birlikte olağanüstü güvenlik önlemleri altında İçişleri Bakanlığı’na gitti. Hollande’nin statta ve stattan ayrılabilmesi için gerekli güvenlik koşullarının sağlanmaya çalışıldığı süre, sosyal medyaya ‘Hollande statta mahsur kaldı’ olarak yansıdı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin bu tarihi tedirginlik anları, akıllara 2001 yılında ABD’deki 11 Eylül saldırılarını bir ilkokulda çocuklara hikaye okurken öğrenen dönemin başkanı George Bush'un görüntülendiği fotoğrafı getirdi.