Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’den ‘feminist’ itiraflar

Oyuncu Julie Gayet ile ilişkisinin Ocak 2014’te ortaya çıkması ve o dönem birlikte olduğu Valerie Trierweiler’in 1.5 yıldır yaşadığı Elysee Sarayı’ndan olaylı bir şekilde ayrılmak durumunda kalması sonrası özel hayatı mercek altına alınan Fransa ...

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’den ‘feminist’ itiraflar (6 Mart 2016)

Oyuncu Julie Gayet ile ilişkisinin Ocak 2014’te ortaya çıkması ve o dönem birlikte olduğu Valerie Trierweiler’in 1.5 yıldır yaşadığı Elysee Sarayı’ndan olaylı bir şekilde ayrılmak durumunda kalması sonrası özel hayatı mercek altına alınan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, çok sık rastlanamayacak itiraflarda bulundu.

Elle dergisine konuşan Hollande, 4 çocuğunun annesi olan eski partneri ve Çevre Bakanı Segolene Royal’e ev işlerinde yeterince yardım etmediği için pişmanlık duyduğunu söyledi. ‘Feminist’ olduğunu savunan Hollande, Segolene ile birlikteyken ‘mümkün olduğunca evde vakit geçirmeye çalıştığını, bazen alışveriş yapıp mutfağa da girdiğini’ anlattı.

'Ev işlerini paylaşmak, mutlu ailenin esaslarındandır'

“Ama kendisine sorsanız, bunun kesinlikle yetersiz olduğunu söyler diye tahmin ediyorum” diyen Hollande, “Ve evet: Evde daha fazla iş yapmalıydım. Bu tür anlar güzeldir. Ev işlerini paylaşmak, mutlu bir aile olmanın esaslarından biridir” ifadelerini kullandı.

'Artık yemek yapmıyorum ama hâlâ maharatım'

Diğer taraftan artık yemek yapmadığını söyleyen Hollande, “Çocuklarım hâlâ dilinden düşürmez. Kendi spesiyallerim var. Tarifleri veya hünerlerimi kaybettiğimi de düşünmüyorum” diyerek kendini övdü.

Çift, Royal 2007’deki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamayınca yollarını ayırmıştı.

'Gayet ile ilgili söyleyecek bir şeyim yok'

Öte yandan Hollande, Gayet ile ilişkisinin ‘tabu olup olmadığına’ ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: “Bu konuyla ilgili söyleyecek bir şeyim yok.” Cumhurbaşkanı olmasının, yakınlarının hayatını zorlaştırdığını kabul eden Hollande, “Özellikle de basına ve tek bir dayanağı olmayan dedikodulara maruz kaldıklarında" dedi.

'Seçimde aileye değil bireye oy veriyorlar'

Daha önce hiç evlenmemiş olan Hollande’ın, 2017’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde ‘bekar olarak yarışıp yarışmayacağı’ konusunda da politik bir cevap verdi: “Vatandaşlarımız bir erkeği ya da kadını seçiyor, çift veya aileyi değil.”