Fatih Altaylı İçini Döktü, Sosyal Medya Sallandı!

Son günlerde birtakım ses kayıtlarıyla gündeme gelen Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, bu akşam CNN Türk’te konuk olduğu 5N1K programında çok tartışılacak açıklamalarda bulundu. Çok gergin olduğu gözlenen Altaylı’nın bir kısmı itiraf türündeki il...

Fatih Altaylı İçini Döktü, Sosyal Medya Sallandı! (11 Şubat 2014)

Son günlerde birtakım ses kayıtlarıyla gündeme gelen Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, bu akşam CNN Türk’te konuk olduğu 5N1K programında çok tartışılacak açıklamalarda bulundu. Çok gergin olduğu gözlenen Altaylı’nın bir kısmı itiraf türündeki ilginç açıklamaları, programı Türk siyasal ve basın tarihi açısından önemli bir belgesele dönüştürdü.

CNN TÜRK’te 5N1K programında Cüneyt Özdemir’in konuğu olan Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, internette yayınlanan ve seçim anketlerine müdahale ettiği yönündeki ses kayıtlarına cevap verdi. Medyada baskı olduğunu savunan Altaylı, anketlerde manipülasyon yapmadığını söyledi.

Fatih Altaylı, canlı yayında internete düşen ses kayıtlarıyla ilgili sorulara yanıt verdi.

“Yarın öbür gün, bütün medya yöneticilerinin yapmış olduğu hükümet kanadından, iktidar kanadından insanlarla yapmış olduğu görüşmeler bir şekilde ortaya dökülürse, kimsenin durumunun benimkinden farklı olmadığı, herkesin gazetesini bir şekilde evirmek için mücadele ettiği ortaya çıkacak”

Altaylı, “basın üzerindeki baskı” konusunda ise şunları söyledi: 

“Herkes biliyor, medyada çalışan herkesin böyle durumlarla karşılaştığı bilinen bir gerçek. Yıllardır herkes medyaya baskıdan bahsediyor. İlk defa medyaya baskının etiyle kemiğiyle ortaya çıkmasıdır bu. Benim çalıştığım gazeteye el konuldu. Bundan daha büyük bir medyaya baskı olabilir miydi? Ben o günlerde bana baskı yapıldı, bir danışman tarafından dedim. Kimse yazmadı, Yeni Harman dergisi hariç. Kimsenin durumundan benimkinden farklı olmadığı ortaya çıkacaktır. Bir baskı var ama önemli olan şu, ben bu baskıyı gazeteme ne kadar yansıttım. Gazeteyi açıp bakmıyor kimse, ben o manşetleri nasıl attım o zaman.”

“İstifa etseydin”

Habertük’te yayınlanan sağlık haberinin ardından Başbakan’ın arayarak uyarması üzerine gazeteden kovulan üç gazetecinin hatırlatılması üzerine Fatih Altaylı, “Arkadaşları görevden ben almadım. Üst otoriteler tarafından atılmışlardır” dedi.

Cüneyt Özdemir ise, “Gazetenin genel yayın yönetmeni olarak sen ne yaptın peki?” diye sorunca Altaylı, “Ne yaapbilirim?” dedi. Özdemir, “İsitfa edebilirdin” cevabını verince Altaylı sinirlenerek şöyle konuştu:

“Senin burada durmanın anlamı ne? Sen neden istifa etmiyorsun. Hala gazetecilik yapmaya çalışıyorum ben. Hala gazete çıkarmaya çalışıyorum.”

“Beni meze gibi kullanıyorlar”

Cüneyt Özdemir, Fatih Altaylı’ya,”Sen başarılısın. Genel yayın yönetmeni olarak senin yaşadığın bu durum Türkiye’nin durumunu ortaya koyuyor. Sen buna direniyor musun olay bu? diye sordu.

Altaylı, “Mirgün Cabas gibi yalan mı söyleyeyim. Ruşen Çakır ve Mirgün Cabas NTV’de program yapıyordu. Ne oldu da o program bitti. Bu insanlar oradan istifa mı etti? Mirgün Cabas, programının bitmesinin ardından motorla Türkiye turu attı. Bu mu istifa etmek? Bu ülkede mutluyum, huzurluyum, istediğimi yazabiliyorum diyen gazeteci var mı? Ben herşeye rağmen bu gazeteyi çıkarıyorum. Ben dinlendiğimi biliyordum. Bu yayınlarda benim sözlerim kesilerek veriliyor. Beni meze gibi kullanıyorlar. Ben bu baskılara boyun eğmiyorum. Beni yargılayanlar yazılarımdan, gazetemden yargılasın.”

“Ben kimsenin fikrine tecavüz etmem”

Umur Talu’nun bugün Habertürk web sitesinde yayınlanan uygulanan sansüre yönelik eleştirilerini kaleme aldığı ‘Hakta adalet yok dayakta olsun bari’ başlıklı yazısının yarın Habertürk’te yayınlanıp, yayınlanmayacağı sorusun ardından yazıyı okumaya başlayan Cüneyt Özdemir’in sözünü “Okuma” diyerek kesen Fatih Altaylı şöyle konuştu:

“Umur Talu’nun yazısı yarın yayınlanacak. Ben kimsenin fikrine tecavüz etmem, etmedim. Ben yazarların düşünce özgürlüklerini korumak durumundayım. Amberin Zaman bu nedenle gazeteden ayrılırken beni arayarak teşekkür etmiştir”

‘Türkiye’de 20 onurlu gazeteci varsa bunlardan biri benim’

Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlayan Altaylı twitter’ı salladı. Özellikle Altaylı’nın ‘Türkiye’de 20 onurlu gazeteci varsa bunlardan biri benim’ sözleri olay oldu. Uzun süredir ilk kez çok satan bir gazetenin genel yayın yönetmeni canlı yayında böylesine itiraflarda bulundu.

Fatih Altaylı’nın bu akşamki “sıradışı” konuşması, Türk siyasal ve basın tarihinde yeni bir dönüm noktasını oluşturdu.

Türk basının içinde bulunduğu son durumu gözler önüne seren Altaylı, son olarak Özdemir’in ‘bu programdan sonra da size ve patronlarınıza telefonlar gelebilir” sorusunu “hiçbir şey umurumda değil” diye yanıtladı.

Programı izleyemeyenler ya da yeniden izlemek isteyenler buradan izleyebilirler.

Mirgün Cabas’tan Altaylı’ya jet yanıt!

CNN Türk’te canlı yayında iddialara cevap veren Altaylı’ya Mirgün Cabas’tan jet yanıt geldi.

Artı 1’de geçen hafta yayınlanan ‘Her Şey’ programına konuk olan Fatih Altalı’ya programın sunucusu Mirgün Cabas, kendisinin de aynı süreçten geçtiğini ve Gezi sürecinde istifa ettiğini anlatmıştı.

Bugün konuk olduğu 5N1K programında Cüneyt Özdemir’in de ‘Mirgün Cabas’ gibi neden istifa etmediği yönündeki sorusuyla karşılaşan Altaylı, ‘Ben de Cabas gibi yalan mı söyleyeyim’ yanıtını verdi.

Cabas’ın istifa etmediğini, NTV’de program yaparken görevden alındığını bunun üzerine motosikletle tura çıkıp bunun programını yaptığını sora da aynı grup içinde yayın yapan GQ dergisinin başına geçtiğini belirten Altaylı, ‘Bu mu istifa etmek’ diye sordu.

Cabas’ın sözlerin yanıt gecikmedi. Cabas, canlı yayında program devam ederken Altaylı’ya Twitter ‘dan şu cevabı verdi:

‘Eğer üzerinde baskı varsa, kendini kullandırtma, ya da bize, burada bulunmam sizin için nimettir ben gidersem, kötüsü gelir deme kötüsü gelsin, görelim. Herkes de o kuruma artık o yeni gelen adamın yönettiği kurum diye baksın. Sen bu işe paravan olma. Baskıları göğüslüyorum dediğin şey, gerçekleri eğip bükmek, sağlık bakanlığına basın müşavirliği yapmak. Bir de üzerine teşekkür bekliyor..Evet yaptığın haberin açıklamasını bakana yapmak zorunda kalabilirsin, ama bakanlık adına habere mazeret hazırlamak da senin işin mi? Fatih, eğer ben senin performansını gösterseydim sonsuza kadar NTV’nin yayın yönetmeni olurdum.. Beni kötü habercilikten almadılar görevden eğer senin yaptığının yarısını yapmayı midem kaldırsaydı, ömrümün sonuna kadar GQ’yu da yönetirdim. Ses kaydıma montaj yapıldı’ diyen adam, işimden istifa ettim diye bana samimiyetsiz diyor… İşte bu yüzden sabaha kadar konuş Fatih..’