Facebook’tan Yeni Özellik: En İyi Arkadaşlarınızı Seçin

Her içerik paylaşımını tüm arkadaş ve takipçilere göstermemekle eleştirilen Facebook bu konuda yeni bir uygulama getirdi En sevdiğiniz Facebook arkadaşlarınız kimler? Çünkü, sosyal ağ yakında sizden bu kişileri belirlemenizi isteyecek. Böyle...

Facebook’tan Yeni Özellik: En İyi Arkadaşlarınızı Seçin (19 Haziran 2015)

Her içerik paylaşımını tüm arkadaş ve takipçilere göstermemekle eleştirilen Facebook bu konuda yeni bir uygulama getirdi

En sevdiğiniz Facebook arkadaşlarınız kimler? Çünkü, sosyal ağ yakında sizden bu kişileri belirlemenizi isteyecek. Böylece seçtiğiniz sınırlı sayıdaki arkadaşınızın güncelleştirmelerini kaçırmayacaksınız.

Yeni özellik ile seçeceğiniz kişilerin profilindeki “Bkz ilk” butonuna tıklayarak, o kişilerin mesaj ve güncellemelerini sayfanızdaki haber akışında her zamanen üstte görmeniz mümkün olabilecek.

Facebook’un bu özelliği daha az ilgili içerikleri filtrelemek için geliştirdiği yeni bir algoritma ile işleyecek.

Facebook Sözcüsü konu ile ilgili, "Biz her zaman Facebook deneyimini geliştirmek için yeni seçenekler bulmaya çalışıyoruz. Bu uygulama ile de kullanıcılar, seçecekleri belirli bir kişi ya da sayfanın mesajlarını haber akışında her zaman en üstte görebilecekler" diyor.

Facebook geçen yıl da tam tersi bir özelliği, istenilen kişileri arkadaşlıktan çıkarmadan ve onların haberleri olmadan güncellemelerini kapatmayı (sessize almaya) sağlayan uygulamasını kullanıma sunmuştu.

Bu yılın başlarında da, “beğenilen” marka ve haber/medya sayfalarının içerik paylaşımlarını, kişisel arkadaşlara göre haber akışında daha fazla gösteren ‘tweaked’ algoritmasını devreye sokmuştu. Sistemin filtrelenmesi için de, ilgi çekip tıklansın diye özellikle meraklandırıcı-tuzaklı “clickbait “ linklere tıklandığında ne kadar süre o sitenin sayfasında kalındığının dikkate alındığı belirtilmişti.