YouTube’un Yeni Günlük Haber Kanalı Newswire Yayında

Sosyal haber ajansı Storyful’la birlikte uygulamaya geçirilen proje, yeni medya yayıncılığı ve yurttaş gazeteciliği için de önemli bir adım sayılıyor YouTube, “günün en çok haber değeri taşıyan videoları”nı derleyen Newswire kanal...

YouTube’un Yeni Günlük Haber Kanalı Newswire Yayında (19 Haziran 2015)

Sosyal haber ajansı Storyful’la birlikte uygulamaya geçirilen proje, yeni medya yayıncılığı ve yurttaş gazeteciliği için de önemli bir adım sayılıyor

YouTube, “günün en çok haber değeri taşıyan videoları”nı derleyen Newswire kanalını oluşturdu. Günün en önemli videolarına Twitter paylaşımı ve günlük haber bülteni eşlik edecek.

Storyful, sosyal haber ajansı olarak 2011 yılında Tahrir meydanındaki protestolardan beri çalışıyor. O günden bu yana yeni medya yayıncılığı ve yurttaş gazeteciliği için çalışan Storyful, YouTube ile yaptığı ortaklıkta YouTube Newswire kanalının ana içerik sağlayıcısı olacak. Sosyal medya haberciliğinin habercilikle yer değiştireceğini ve artık sosyal yayıncılığının önemini de vurgulayacak olan Newswire projesi, aynı zamanda güvenilir bir kaynak olmayı hedefleyecek.

Newswire’ın amacı gerçekten doğru: Görgü tanığı olan haberleri tarafsızca yayınlamak. Bu bağlamda değişen medyanın da en büyük göstergesi ve Newswire’ın kozu da bu sadakat olacak. Özellikle YouTube Newswire’ın görsellerinde kullanılan, bazı protesto gösterilerinden fotoğraflar ve doğal afet gibi olayların ön plana çıkarılması da, YouTube Newswire’ın gerçekleri olduğu gibi yansıtma misyonunun bir göstergesi ve cesareti olarak kabul edebiliriz. Böylece sosyal haberciliğin öneminin artmasında büyük rol oynayacak bir proje olacağı tahmin edilebilir.

Storyful, çekimleri doğrulamak için uğraşacak ve önemsiz düzeyde paylaşılan içerikleri eleyecek.

YouTube aynı zamanda görgü tanığı niteliğinde videoların nasıl doğrulanacağını anlatan bir araç konumunda olan The First Draft Coalition’u sunacak.

Ayrıca insan hakları sorunlarına dikkat çekecek projelere imza atacak The Witness Media Lab kurulacak.

Storyful editörleri tarafından onaylanan ve kuratörlerin yöneteceği YouTube Newswire kanalını için bir Twitter hesabı da açıldı. Bu da yeni nesil haberciliğin sosyal medyayı önemsediğini gösteriyor. Bakalım YouTube Newswire kanalı, bu bağlamda bir öncü olabilecek mi? YouTube Newswire’ın yayınladığı ve Storyful’un tanıtıldığı ilk videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.