Facebook’tan Yandex Açılımı

Facebook, üyelerinin açık bilgilerini, Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex’le paylaşacak. Gelişme, Google tarafından yakından izleniyor. Daha önce içeriği arama motorlarına kapalı olmasının rahatlığıyla kişisel paylaşımlar yapan Facebook kullanıcıları ise bu ...

Facebook’tan Yandex Açılımı (17 Ocak 2014)

Facebook, üyelerinin açık bilgilerini, Rusya’nın en büyük arama motoru Yandex’le paylaşacak. Gelişme, Google tarafından yakından izleniyor. Daha önce içeriği arama motorlarına kapalı olmasının rahatlığıyla kişisel paylaşımlar yapan Facebook kullanıcıları ise bu durumdan tedirgin oldular.

İki şirket arasında varılan anlaşmayla, Yandex, Rusya, Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki Facebook kullanıcılarının açık bilgilerine erişebilecek.

Eski Sovyet cumhuriyetlerinden oluşan dokuz üyeli Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri arasında Ukrayna, Belarus ve Kazakistan da bulunuyor.

Facebook’un paylaşacağı veriler, kullanıcıların paylaşımlarıyla, yorumlarını da içeriyor. Profiller ve özel paylaşımlara arama motorunda ulaşılamayacak.

Anlaşmayla Facebook Rusya pazarına girmeyi, Yandex ise rakibi Google’a fark atmayı hedefliyor.

Ancak daha önce içeriği arama motorlarına kapalı olmasının rahatlığıyla kişisel paylaşımlar yapan Facebook kullanıcıları ise bu durumdan tedirgin oldular.

Yorumlar da görülecek

Anlaşmanın Yandex’in arama sonuçlarını geliştirmesi ve Rusya’da Facebook trafiğini güçlendirmesi bekleniyor.

Yandex’ten yapılan açıklamada, “Yakın bir gelecekte, Yandex arama sonuçları sadece Facebook’taki paylaşımları değil, bunlara yapılan yorumları da gösterecek” denildi.

Yandex, arama sonuçlarını sıralarken Facebook’taki paylaşımların popülaritesini dikkate alacağını söylüyor.

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, Rus pazarında yerel rakiplerinin gerisinde.

Şirket, rekabetin arttığı bir ortamda yüksek büyüme seviyesini koruyabilmek için yükselen pazarlardaki varlığını güçlendirmeye çalışıyor.

Anlaşmanın mali boyutuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Ancak bazı haberlerde, nakdin söz konusu olmadığı belirtiliyor.