Facebook’tan İki Yenilik Daha!

  Twitter‘ın ilgi gören özelliklerini kendi sistemine eklemeye devam eden Facebook şimdi de “Trending” uygulamasını kullanıma sundu. 1 Şubat’tan itibaren de “paper” adıyla dergi hazırlama özelliğini devreye sokacağını duyurdu. Haber akış sayfasında yer alacak olan ...

Facebook’tan İki Yenilik Daha! (17 Ocak 2014)

 

Twitter‘ın ilgi gören özelliklerini kendi sistemine eklemeye devam eden Facebook şimdi de “Trending” uygulamasını kullanıma sundu. 1 Şubat’tan itibaren de “paper” adıyla dergi hazırlama özelliğini devreye sokacağını duyurdu.

Haber akış sayfasında yer alacak olan Trending, Facebook üzerinde en çok konuşulan konuları ve bu konuların neden popüler olduğunu kullanıcılara gösterme amacı taşıyor.

Geçtiğimiz sene yine Twitter’ın etkin bir öğesi olan hashtag’leri ağına ekleyen Facebook’ta hashtag kullanımı her ne kadar yaygınlaşamamış ve şu an için başarılı olamamış olsa da sosyal medya devi Twitter’ın sevilen özelliklerini ödünç almaktan ve kendi platformuna uyarlamaktan vazgeçmiyor. Bir süredir Facebook’un Twitter’daki Trending Topic’e benzer bir özelliği test ettiği ve hayata geçirmeye hazırlandığı söylenirken sonunda Facebook ağzındaki baklayı çıkardı ve Trending’i ağına eklemeye başladığını duyurdu.

En çok ilgi toplayan haber ve görsellerle Flipboard’a benzer dergiler oluşturulabilecek

Facebook’un uzun zamandır üzerinde çalıştığı yeni haber besleme uygulaması “paper”ın, popüler haber uygulaması Flipboard’dan fazla esinlenmiş olabileceği konuşuluyor. Bilindiği gibi, kullanıcılar Flipboard ile sosyal medyadaki arkadaşlarının paylaşımlarını kullanarak küçük dergicikler oluşturabiliyorlar.

Yeni Facebook haber beslemesi Paper’ın da benzer şekilde bağımsız bir uygulama veya web servisi olabileceği konuşuluyor. Bu sayede Facebook kullanıcıları, arkadaşlarının gün boyunca paylaştığı, beğendiği haber ve görsellerden en çok ilgi toplayan, en çok yorum alanları, kendilerine özel hazırlanmış Paper “dergisi” üzerinde okuyabilecekler. İnsanlar böylece, sosyal çevresinin konuştuğu, takip ettiği, en çok önem verdiği gündem maddelerini de kolayca takip edebilecekler.

Paper’ın, aynı kağıt dergi gibi, kapaklı, sayfalı bir formata sahip olacağı da söyleniyor. Dijital dünya ne kadar gelişirse gelişsin, insanların binlerce yıldı alıştığı “kağıt” formatından vazgeçmek kolay olmuyor. Facebook’un yeni format için belirlediği tarih 1 Şubat. Fakat herkesin bir anda bu formata geçme garantisi yok.