Facebook’tan Sonra YouTube’un da Kullanıcı Sayısı 1 Milyarı Geçti

Google, YouTube video sitesinin bir milyar düzenli ziyaretçi sayısına ulaştığını duyurdu. Mobil cihazlar ve internetin küresel olarak güçlü bir şekilde yaygın hale gelmesiyle daha önce de Facebook geçtiğimiz Ekim ayında kilometre taşı olarak nitelendirilen bu sayıya ulaşmışt...

Facebook’tan Sonra YouTube’un da Kullanıcı Sayısı 1 Milyarı Geçti (21 Mart 2013)

Google, YouTube video sitesinin bir milyar düzenli ziyaretçi sayısına ulaştığını duyurdu.

Mobil cihazlar ve internetin küresel olarak güçlü bir şekilde yaygın hale gelmesiyle daha önce de Facebook geçtiğimiz Ekim ayında kilometre taşı olarak nitelendirilen bu sayıya ulaşmıştı.

YouTube çarşamba günü yaptığı açıklamada ayda bir milyar farklı ziyaretçi sayısına ulaştığını “Eğer YouTube bir ülke olsaydı, Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük ülkesi olurduk” sözleriyle duyurdu.

Açıklamada, “İnternetteki yaklaşık her iki kişiden biri YouTube’u ziyaret ediyor” sözlerine yer verildi.

Ancak büyük kullanıcı rakamları aynı zamanda bu kadar çok kullanıcıya bantgenişliği yoğun video hizmeti sunmanın maliyetiyle ilgili soruları da beraberinde getiriyor ve acaba sekiz yaşındaki sitenin Google için kar yapıp yapmayacağı tartışılıyor.

YouTube 2005 yılında, Facebook’tan bir yıl sonra kuruldu ve ilk yıllarında California’nın San Mateo kentinde bir fast food restoranının üstündeki küçük bir bürodan yönetildi.

Site genişbant bağlantısı olan herkese videolarını yükleyip internette yayınlama olanağı sunarak kullanıcı kaynaklı içerik ve sosyal medyada yaşanan patlamayı tetikledi.

CNN Türk