Günün Sözü: “Zamanlama Manidar!”

Ve Günün Özeti Haftanın son işgünü de sakin geçmedi. Yine “Son Dakika”lar, “Flaş Haber”ler ekranlara peş peşe düştü. Örneğin bir İskandinav ülkesinde 3-5 yıllık bir süreçte ancak yaşanabilecek gündem yoğunluğu artık Türkiye’de bir günde yaşanıyor. İşte bug...

Günün Sözü: “Zamanlama Manidar!” (18 Ocak 2014)

Ve Günün Özeti

Haftanın son işgünü de sakin geçmedi. Yine “Son Dakika”lar, “Flaş Haber”ler ekranlara peş peşe düştü. Örneğin bir İskandinav ülkesinde 3-5 yıllık bir süreçte ancak yaşanabilecek gündem yoğunluğu artık Türkiye’de bir günde yaşanıyor.

İşte bugünkü haber başlıkları:

– Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu TMSF’nin Şişli Belediye Başkanı ve CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’in banka hesapları ve gayrimenkulleri dahil tüm varlığına el koyduğu öğrenildi. El konulma nedeni olarak ise, 1998’de Bank Ekspres’ten 9 kişiyle beraber çekilen 3,5 milyon dolarlık kredinin geri ödenmemesi gösterildi.

– Mustafa Sarıgül’ün konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Halkın güvenini kaybederek şahsıma yönelik bu siyasi saldırıyı yapanlar, bunun cevabını 30 Mart akşamı sandıkta mutlaka alacaktır” dedi.

– Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın şike davasıyla ilgili bütün suçlardan cezaları Yargıtay tarafından onandı. Aziz Yıldırım’ın 2 yıl 2 ay daha hapis yatması gerektiği ve Fenerbahçe Başkanlığı’nın düştüğü bildirildi. Karara itiraz edilse bile, bundan sonra infazın geri kalan aşamasına geçileceği öğrenildi.

– Fransa’da bulunan Aziz Yıldırım, Yargıtay kararı sonrasında yaptığı ve Fenerbahçe’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, “bilmenizi isterim ki, Ben Aziz Yıldırım olarak bu hukuka aykırı karara saygı duymuyorum ve bu siyasi kararı tanımıyorum” dedi.

– Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda ‘tam gün yasası’ olarak bilinen düzenlemenin de olduğu Torba Yasa’yı onayladı.

– Gazeteci-yazar Yusuf Ünal, Fethullah Gülen’in ABD’den iadesi ve yargılanması istemiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

– Dört kurumda görevden almalar… Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde 80 polis, Kilis Emniyet Müdürü, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) 5 Daire Başkanı, BDDK Başkan Yardımcısı Ozan Cangürel ve üç daire başkanı, TRT’de 12 yönetici görevden alındı. Daha önce de, ilk olarak Haber Dairesi Başkanı Ahmet Böken görevden alınmıştı.

– Rekabet Kurumu, Koç Grubu şirketlerinden TÜPRAŞ’a 412 milyon 15 bin 81 lira 24 kuruş idari para cezası verilmesine oy çokluğuyla karar verdi. Rekabet Kurulu, OPET’e ise ceza vermedi.

– İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul merkezli 25 Aralık’taki soruşturma kapsamında dosyayla ilgili her türlü haber, röportaj, eleştiri ve dosyanın içerikleri ile alakalı olarak soruşturma tamamlanıncaya kadar yayın yasağı konulmasına karar verdi.

– Dün rekorlar kıran dolar, bugün de yükselişini sürdürdü. Güne 2.2070 liradan başlayan dolar 2.200 liraya yükselerek yeni bir rekor daha kırdı.