Facebook’tan Flaş Açıklama: Türkiye’deki Hiçbir Kullanıcının Bilgisini Paylaşmadık

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Gezi olayları ile ilgili Facebook’un kendileri ile bilgi paylaştığını açıklamasına Facebook’tan yanıt geldi. Şirketten yapılan açıklamada, Türkiye’deki kullanıcıların bilgilerinin verilmediği ifade edildi. Açıklamanın t...

Facebook’tan Flaş Açıklama: Türkiye’deki Hiçbir Kullanıcının Bilgisini Paylaşmadık (26 Haziran 2013)

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Gezi olayları ile ilgili Facebook’un kendileri ile bilgi paylaştığını açıklamasına Facebook’tan yanıt geldi.

Şirketten yapılan açıklamada, Türkiye’deki kullanıcıların bilgilerinin verilmediği ifade edildi.

Açıklamanın tam metni:

“Facebook, protesto olaylarıyla bağlantılı olarak Türkiye’deki devlet otoriteleriyle herhangi bir kullanıcı bilgisi paylaşmamıştır. Genel olarak, Türkiye’deki devlet otoritelerinden gelen bilgi talepleri; yaşamsal ya da çocukları tehdit eden bir konu içermediği müddetçe (ki bu kapsamdaki talepler, bize ulaşan taleplerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır) kabul edilmemekte ve resmi yasal kanallara yönlendirilmektedir. İnternet şirketlerinin Türkiye’deki asayiş otoriteleriyle daha sıklıkla kullanıcı bilgisi paylaşmasını gerektirebilecek yasal düzenleme önerileriyle ilgili endişelerimiz bulunmaktadır. Türkiye hükümetinin temsilcileriyle, bu hafta Silikon Vadisi’ne gerçekleştirecekleri ziyaret esnasında bir araya geleceğiz ve yasal düzenleme önerileriyle ilgili güçlü endişelerimizi kendilerine doğrudan da aktaracağız.”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu sabah yaptığı açıklamada, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin Facebook ve Twitter’la temasa geçtiklerini ancak Twitter’ın bu konuda işbirliğine yanaşmadığını, Facebook’la ise uzun süredir işbirliği içinde olduklarını ve bir sorun yaşamadıklarını belirtmişti.

Bu açıklamadan sonra, Türkiye’deki Facebook ve sosyal medya kullanıcıları çok büyük tepki göstermişler ve Facebook’u boykot kampanyası başlatmışlardı. #BOYKOT_facebook hashtagi Twitter’da kısa sürede TT listesinde birinciliğe yükselmiş ve kullanıcılar Facebook hesaplarını dondurmaya başlamışlardı.

31 milyonu aşkın Facebook kullanıcısı ile Avrupa birincisi Türkiye’deki bu hızlı gelişmeler, Facebook’un Palo Alto’daki merkezinde paniğe yol açtı ve TSİ 17.15 de “Türkiye Kamuoyuna” diye başlayan ancak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ı tam olarak da yalanlamayan yukarıdaki açıklama yapıldı.