FACEBOOK 2017 FAALİYET RAPORU

KAMİL ERYAZAR Stratejik dijital ve sosyal medya pazarlama kararları için gereken en güncel 40 Facebook istatistiği. Çinlileri de üye yapabilirse, 3 milyar gibi çok büyük bir rakamla neredeyse dünya nüfusunun yarısını, internet kullanıcıları...

FACEBOOK 2017 FAALİYET RAPORU (16 Ekim 2017)

KAMİL ERYAZAR

Stratejik dijital ve sosyal medya pazarlama kararları için gereken en güncel 40 Facebook istatistiği.

Çinlileri de üye yapabilirse, 3 milyar gibi çok büyük bir rakamla neredeyse dünya nüfusunun yarısını, internet kullanıcılarının ise tamamını kapsayıp dev bir iletişim gücü haline gelerek “Dünya İmparatorluğu”nu ilan edebilecek Facebook ile ilgili ayrıntılı tüm güncel sayısal ve nitel verileri bu özel araştırma dosyamızda bulabilirsiniz.

Facebook: Kimine göre kişisel teşhir vitrini, kimine göre ise dedikodu kazanı, eğlence aracı, haber ve bilgi kaynağı, yalnızlık tapınağı, ağlama duvarı, EGO yıkama – yağlama ve bakım servisi, her gün ‘bir arkadaşa bakıp çıkacağım’ niyetiyle girilen ama çıkılamayan dipsiz bir kuyu, zaman katili, kitaplık düşmanı, kimine göre mutluluk, kimisine göre de mutsuzluk kaynağı…

Kim ne derse ya da her ne ise; insanların günlük yaşamında çılgın bir bağımlılığa dönüşmüş olan dünyanın en büyük kitle iletişim sistemi.

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, 27 Haziran 2017 tarihinde aylık aktif kullanıcı sayılarının 2 milyara ulaştığı kendi sayfasından duyurdu.

Dünyada 2 milyarı, Türkiye’de ise 48 milyonu aşkın kullanıcısı olan Facebook’a ilişkin yeni birtakım ‘çılgın’ rakamlar daha açıklandı.

Dünya tarihi yeniden yazılır

7,6 milyarlık dünya nüfusunda, internet erişimine sahip 3,57 milyar insanın yüzde 56’sının kullanıcısı olduğu Facebook, eğer portföyüne Çin’i de dahil ederse, korkarız “Dünya İmparatorluğu”nu da ilan edebilir!

Gelirlerini katlayarak ekonomik dev bir güç haline gelmenin ötesinde, tüm dünyayı gözlemleyip yönlendirerek tam bir ‘Truman Show’a dönüştürebilir.

En büyük hedefi Çin

Facebook’un, 690 milyon internet kullanıcısının bulunduğu Çin’deki yasağı delebilmek için yeni bir yazılım geliştirmeye çalıştığı da söyleniyor.

2 milyar aylık, 1,5 milyar da günlük aktif kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal paylaşım ağı olmasına karşın, Çin’i de kapsama alanına alma hedefinden 8 yıldır hiç vazgeçmiyor.

NYT’ta yer alan bir habere göre, 8 yıl önce Çin’de yasaklanan Facebook yeniden bu dev pazara girebilmek için Çin hükümetinin koşullarına uygun bir algoritma geliştiriyor.

Facebook geliştirdiği bir tür ‘otosansür işlevli’ bu yeni yazılımla, paylaşımların sistem içerisinde kendiliğinden ‘düzene uygun’ olmasını sağlayacak. Diğer yandan kullanıcılar da ana sayfalarındaki paylaşımların kontrolüne sahip olacaklar.

Facebook, sosyal medya çabalarınız için büyük bir potansiyel pazar temsil ediyor ancak bu kalabalığın içinde öne çıkması da gittikçe zorlaşıyor. Aşağıdaki istatistikler, bazı ilginç Facebook bilgilerinin altını çiziyor. Sonuçta daha bilinçli gezinmenize, yatırım getirinizi (ROI) artırmanıza ve daha fazla pazarlama başarısına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

SEC dosyasına göre, ilk kez Facebook'un ABD’deki reklam geliri, sadece Google reklamlarının gerisinde kalan ama en büyük geleneksel medya şirketlerinin reklam gelirlerinden daha fazla olacak.

Facebook'un İrlanda'daki dev veri merkezi

EN SON FACEBOOK İSTATİSTİKLERİ

Aylık aktif kullanıcıların toplam sayısı: 2.01 milyar

Mobil aylık etkin kullanıcıların toplam sayısı: 1.66 milyar

Masaüstü günlük etkin kullanıcıların toplam sayısı: 1.32 milyar

Mobil günlük etkin Kullanıcıların toplam sayısı: 1,57 milyar

Facebookun 2008-2017 yılları arasında 9 yılda dünya genelindeki aylık aktif kullanıcı sayısı artışı

Facebook’un yıllara göre aylık aktif kullanıcı sayısının artışı

DEMOGRAFİK VERİLER

Facebook kullanıcılarının cinsiyet dağılımı: % 53 kadın, % 47 erkek.

Bir kadın Facebook kullanıcısının ortalama 166 "arkadaşı" var.

Bir erkek Facebook kullanıcısının ortalama 145 "arkadaşı" var.

Online yaşlıların % 65'i Facebook'ta.

Facebook kullanıcılarının % 63'ü ise 50-64 yaş grubundan.

18-29 yaşlarındaki online genç kullanıcıların % 87'si Facebook'ta.

Facebook kullanıcılarının % 74’ü üniversite mezunu.

ABD'de 18 – 29 yaş aralığındaki çevrimiçilerin yüzde 82'si Facebook kullanıyor.

ABD'de 30 – 49 yaş aralığındaki çevrimiçilerin yüzde 79'u Facebook kullanıyor.

ABD'de 65 yaş ve üzerindeki çevrimiçilerin yüzde 56'sı Facebook kullanıyor.

Facebook kullanıcılarının Ocak 2017 itibarıyla dünya genelinde yaş ve cinsiyete göre dağılımı

FİNANSAL VERİLER

Facebook, 2017 İkinci Çeyrek Raporu’nda 9.3 milyar dolar gelir ve 3.89 milyar dolar net kâr elde ettiğini açıkladı. Bu da şirketin geçen yılın aynı dönemine göre %71 daha fazla kâr ettiği anlamına geliyor. Şirket bu yıl içerisinde büyümesinde yavaşlama bekliyor çünkü ‘Haber Akışı’ bölümünde reklam gösterecek yeri kalmadı!

Facebook'un borsa değerlemesi 245 milyar doların üstünde ve dünya çapında şubeleri olan ünlü perakende satış devi Wal-Mart'ı geçmiş durumda.

Facebook fan sayfalarında Ağustos 2017 itibarıyla en çok takipçisi olan marka, ünlü kişi ve takımlar

EĞLENCELİ FACEBOOK GERÇEKLERİ

30 Haziran 2017 tarihi ile şirketin bünyesinde 20.658 çalışanı bulunuyor. Çalışan sayısı geçen yıla göre %43 arttı. Ayrıca araştırma ve geliştirme faaliyetlerine harcanan kaynak da 2016’nın aynı dönemine göre %25 artış gösterdi.

40 milyondan fazla küçük işletmenin (KOBİ) Facebook’ta aktif tanıtım sayfası var.

Facebook’ta bugüne kadar “beğeni” (like) butonuna tam 1,13 trilyon kez basıldı.

Ocak 2016'dan itibaren Facebook Daily'de 100 milyon saatlik video izlendi.

Ziyaret başına Facebook'ta geçirilen ortalama süre 20 dakikadır.

Kullanıcılar günde ortalama 35 dakikalarını, bir ayda ise 17,5 saatlerini Facebook’ta geçiyorlar.

Günlük aktif kullanıcıların % 83'ünden fazlası ABD ve Kanada dışındadır. Bu rakam önceki yıla göre % 75'ten fazla artmıştır.

 Uyandıklarında Facebook'u kontrol eden 18-34 yaşındakilerin oranı % 48'dir.

Bir kullanıcının bağlı olduğu ortalama sayfa, grup ve etkinlik sayısı 80'dir.

Saatte 14.58 milyon fotoğraf yüklemesi, dakikada 243.000 fotoğraf yüklemesi ve saniyede 4.000 fotoğraf yüklemesi ile 350 milyon fotoğraf yükleniyor.

Her 20 dakika, 1 milyon bağlantı paylaşılıyor, 20 milyon arkadaş isteği gönderiliyor ve 3 milyon mesaj gönderiliyor.

Her gün 55 milyon durum güncellemesi yapılır.

Facebook’un 101 dildeki çeviri uygulaması, 300 binin üzerindeki kişi tarafından kullanılıyor.