Facebook’ta Başarılı Etkileşim İçin En Uygun Zamanlama

Facebook’ta kişisel ya da fan sayfalarında paylaştığınız içeriğin en çok etkileşimi almasını isterseniz. Bu amacınıza ulaşabilmeniz için paylaşım zamanlamasını doğru yapmanız gerekiyor. İşte size bu konuda önemli ipuçları… Sosyal medya alanında önemli reklam ajansla...

Facebook’ta Başarılı Etkileşim İçin En Uygun Zamanlama (26 Aralık 2012)

Facebook’ta kişisel ya da fan sayfalarında paylaştığınız içeriğin en çok etkileşimi almasını isterseniz. Bu amacınıza ulaşabilmeniz için paylaşım zamanlamasını doğru yapmanız gerekiyor. İşte size bu konuda önemli ipuçları…

Sosyal medya alanında önemli reklam ajanslarından biri olan SocialCode, Facebook’taki en büyük beş yüz sayfayı etkileşim açısından inceleyerek bu konuda bazı önemli verilere ulaştı.

Facebook’un en büyük beş yüz sayfasından etkileşim adına öğrenilebilecek önemli ayrıntıları sizin için derledik.

1 Ağustos ile 20 Ekim tarihleri arasında dünyanın en popüler sosyal ağ sitesinin en büyük beş yüz sayfasını inceleyen SocialCode’un vardığı ilk ve belki de en önemli nokta, paylaşımların etkileşim oranının ilk doksan dakikadan sonra ciddi oranda yavaşlıyor olduğu.

Verilere göre tüm etkileşimin yarısı bu ilk doksan dakikada gerçekleşiyor. Etkileşimin %40’ıysa bir saatin altında gerçekleşiyor.

Paylaşımının üzerinden 10 saat geçtikten sonraysa tüm etkileşimin %80’i gerçekleşmiyor oluyor. Yani paylaşımları, etkilerinin kısa süreceğini hesaba katarak hazırlamak ve planlamak önemli bir nokta.

Etkileşimler hafta içinde daha üst düzeyde gerçekleşiyor. Öne çıkan günler çarşamba, perşembe ve cuma. Özellikle de çarşamba diğer iki güne göre biraz daha iyi görünüyor.

Etkileşimin en üst düzeye çıktığı saatler genellikle öğle saatleri. Mesai saatleri içerisinde öğle yemeği dönüşünde işe başlamadan önce kullanıcılar etkileşim konusunda daha aktif oluyorlar.

İkinci öne çıkan saat dilimiyse akşam 5 ile 7 arası. Mesai saatlerinin bitimine yakın kullanıcılar yavaş yavaş işten kaytarıp, interneti kişisel amaçla kullanmaya başlıyorlar.

Fotoğrafların Facebook pazarlamasında ne kadar önemli olduğuna daha önce de değinmiştik. SocialCode’un verileri bunu bir kez daha doğruluyor.

Etkileşimlerin %72’si fotoğraflı paylaşımlardan oluşuyor. Bunun en önemli nedeni Facebook akışı içerisinde fotoğrafların çok daha kolay göze çarpması ve daha fazla duygusal etkiye olanak vermesi. Bağlantı paylaşımları %13, metinden oluşan paylaşımlar %9 ve video paylaşımlar %6 oranında etkileşim sağlıyor.

Kalabalık Facebook akışı içerisinde genellikle kullanıcılar uzun metinlere vakit ayırmıyorlar. Bu yüzden 10 veya daha kısa kelimeden oluşan paylaşımların etkileşim oranı çok daha yüksek. 10 kelimeden sonraysa etkileşim oranı ciddi oranda düşüyor.

Kullanıcıları etkileşime yönlendirmek için ‘en kötü taktik’ gönderiyi beğenmelerini söylemek! En iyisi ise yorum yapmalarını istemek. Bu sayede ortalamanın üç katı daha fazla etkileşim sağlanabiliyor. Gönderiyi paylaşmalarını istemek ise ortalamanın 1,5 katı daha fazla etkileşim sağlıyor.

Bu noktadaki ilginç diğer bir detay ise kullanıcıyı etkileşime davet etmek için kullanacağınız ifadeyi metnin başına yerleştirmenin %24 daha fazla etkileşim sağlıyor olması. Daveti metnin sonuna koyduğunuzdaysa bu oran düşüyor.