Eski Facebook yöneticisinden korkutan öngörü: 30 yıl içerisinde dünyanın yarısı işsiz kalacak ve medeniyet çökecek!

KAMİL ERYAZAR Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ile Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg arasındaki ‘yapay zeka’ tartışmasına son noktayı Facebook’un eski yöneticisi Antonio Garcia Martinez koydu: “Medeniyet 30 yıl içinde ç&ou...

Eski Facebook yöneticisinden korkutan öngörü: 30 yıl içerisinde dünyanın yarısı işsiz kalacak ve medeniyet çökecek! (12 Ağustos 2017)

KAMİL ERYAZAR

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk ile Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg arasındaki ‘yapay zeka’ tartışmasına son noktayı Facebook’un eski yöneticisi Antonio Garcia Martinez koydu: “Medeniyet 30 yıl içinde çökebilir”

Neden bir insan yıllarca teknolojik gelişmelerin kalbi Silikon Vadisi'nde çalıştıktan sonra bir anda her şeyi bırakıp, inzivaya çekilir ve 'dünyanın sonunu' beklemeye başlar?

Facebook'un eski üretim müdürlerinden Antonio Garcia Martinez, bu soruyu tek bir cümleyle yanıtlıyor:

"Çok kısa bir süre içinde dünyanın neye benzeyeceğini gördüm ve bu bana yetti."

BBC'nin 'Silikon Vadisi'nin sırları' belgeseli ekibine ABD'nin Seattle kenti açıklarındaki Orcas Adası'nda satın aldığı geniş arazide konuşan Martinez, "Gelecek 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz olacak. İşler çirkinleşebilir. Medeniyet tamamen çökebilir. O yüzden ben de buradayım" diyor.

Silikon Vadisi'nde geliştirilen yapay zeka ve robot teknolojilerinin sanılandan çok daha kısa bir süre içerisinde küresel ekonomik dengeleri alt üst edeceğini düşünen Martinez, "İnanın ben gelecekten geliyorum. Daha yeni San Francisco adlı zaman makinesinden çıktım. Dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm. Şu an size inanılmaz gibi gelen şeyler çok yakında gerçek olacak" diyor.

—————————————————————————————————————————

“Siyaset ve teknoloji arasında ciddi bir yarış söz konusu. Şu anda teknoloji açık ara önde gidiyor."

Antonio Garcia Martinez

—————————————————————————————————————————

Martinez, küçük Orcas Adası'ndaki arsasını kendi kendisine yetebilecek şekilde tasarlamaya çalışıyor. Barınaklar, temiz su, tarımsal ürün ve hatta mühimmat dahi stokluyor.

'Medeniyetin çöküşü' riskine karşı poligonlar kuran eski Facebook yöneticisi, aşırıya gidip gitmediği sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:

"Siyaset ve teknoloji arasında ciddi bir yarış söz konusu. Şu anda teknoloji açık ara önde gidiyor. Teknolojik gelişmelerin sonucunda çok sayıda kişi işini kaybedecek. Bu durumun önüne geçip oluşacak sefaleti önleyecek sosyal politikalara dair ise hiçbir çalışma yok.

Sadece ABD'de 300 milyon silah var. Bu da neredeyse kişi başına bir silah düşüyor demek. Bu silahların büyük kısmı da ekonomik açıdan avantajlı konumlarını yitiren kişilerin elinde."

Martinez kendisinin inzivaya çekilen tek Silikon Vadisi yöneticisi olmadığını da ifade ediyor ve pek çok eski teknoloji uzmanının medeniyetten uzak bir hayatı seçtiğini ifade edip, "Gelecekten korkuyorlar" diyor.

ELON MUSK ISRARLA BİR KEZ DAHA UYARDI: “YAPAY ZEKA, KUZEY KORE’DEN DAHA TEHLİKELİ”

SpaceX ve elektrikli otomobil üretici Tesla'nın kurucu CEO'su Elon Musk, yapay zekanın Kuzey Kore'den daha büyük bir tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

Son yüzyılın dahileri arasında sayılan Musk, cuma günü paylaştığı tweette "Yapay zeka güvenliğinden korkuyorsanız, korkmaya devam etmelisiniz. Çünkü Kuzey Kore'den daha riskli" ifadelerini kullandı.

Musk, paylaşımına ‘En sonunda, makineler kazanacak' yazılı da bir poster ekledi.

Musk, "Kimse kontrol edilmeyi sevmez. Ancak topluma tehlike oluşturabilecek otomobiller, uçaklar, ilaçlar ve gıdalar regüle edilmiş durumda. Yapay zeka da öyle olmalı" dedi.

YAPAY ZEKA TARTIŞMALARI: İNSANLIĞIN SONU MU OLACAK?

İnsanlar, kendi kazdığı kuyuya mı düşecek?

Yapay zeka, pek çok araştırmanın temel konusu. Kimilerine göre bu, insanlığın kurtuluş yolu, belki de ölümsüzlük iksiri… Kimilerine göreyse insan ırkının sonuna giden yolun başlangıcı…

Gişe rekorları kıran The Matrix serisinin gerçek olacağını söyleyen ünlü İngiliz Fizikçi Stephen Hawking'e göre, insanlığın sonunu yapay zeka getirecek.

İki yıl önce İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Zeitgeist Kongresi'nde konuşan Hawking, önümüzdeki 100 yıl içinde The Matrix serisinin gerçek olacağını ve yapay zekalar sayesinde bilgisayarların insanları alt edeceğini söyledi.

Gelişen yapay zeka ile birlikte robotların insanlarla aynı hedeflere sahip olacağını belirten Hawking, bilim dünyasının bu olasılığı göz ardı ettiğini öne sürdü.

Hawking, "Yapay zeka insanlığın en büyük keşfi olabilir. Bu keşfin neden olacağı risklere karşı önlem alınmaz ise son keşif olabilir" dedi.

Son olarak da geçen yıl yine Zeitgeist Kongresi'nde konuşan Hawking, "Bilgisayarlar, yapay zeka sayesinde önümüzdeki 100 yıl içinde insanları alt edecek" ifadelerini kullandı.

Yapay zeka nedir?

İşte bu konuda BBC tarafından hazırlanan kısa öğretici film:

Bu endişenin, yapay zekayı geliştiren teknoloji ve bilim insanlarında da bulunduğu anlaşıldı. Üstelik de oldukça yaygın bir korku olduğu ortaya çıktı.

Yapay zekanın büyümesi ve gelişimi büyük bir tartışma konusu haline geldi. Örneğin yakında sürücüsüz arabanız olacak. Bu tür Amerikan işgücündeki köklü değişiklikler özellikle işlerini kaybeden insanlar ve bu değişikliği getiren teknolojiden sorumlu kişiler arasında gerginlik yaratmaya devam edecek.

PayPal'ın kurucularından olan Max Levchin, borç verme başlangıcı olan ve hayatta kalma düşüncesinin bu eğilimine karşıt olan Affirm'in CEO'su ve bununla çevrili. İnsanların endişe duydukları şey, Max'in sözünü "atlama sopaları" kullanmaktı ve bu, birkaç yıl önce Wall Street İşgali (Occupy Wall Street) hareketiyle gördüğümüz gerginliğin daha geniş, daha öldürücü bir biçimde olacağı fikrini ifade ediyordu.

Boynuz kulağı geçince, Facebook yapay zekanın fişini çekti!

Elon Musk – Mark Zuckerberg düellosunda sürpriz round! Facebook iki yapay zekanın fişini çekmek zorunda kaldı!

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk ile sosyal medya devi Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg’in ‘yapay zeka’nın geleceği ile ilgili tartışmaları tüm hararetiyle devam ederken, Facebook kendi aralarında garip bir dilde iletişim kurduğunu tespit ettiği iki yapay zekanın fişini çekmek zorunda kaldı.

‘To me, to me’ (Bana, bana)

Facebook Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı'ndan (FAIR) araştırmacılar, sohbet robotlarının teknikleri geliştikçe kendi kendine bir dil geliştirdiklerini keşfetti. Yapay zekaya sahip sohbet botları insanlara yardım etmek için öğrendikleri İngilizce’yi farklı sistematik bir şekilde kullanınca araştırmacılar şüphelendi ve sorunu çözemeyince de botları kapattı.

İnsana ait olmayan bir dilin yapay zeka tarafından kendiliğinden geliştirilmesi araştırmacılar için büyük olasılıkla en şaşırtıcı ve heyecan verici gelişmelerden biri oldu.  

Bildiğiniz üzere 15 gün önce Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasında tartışma konusu haline gelen ve internette tarafları takip edenlerin pür dikkat kesildiği yapay zeka konusunda, Zuckerberg endişe edilecek bir şey olmadığı yönünde bilgilerle “bu olaydan neden çekindiklerine anlam veremediğini” belirtmişti.

Elon Musk ise Twitter’da Mark’ın görüşüne verdiği yanıtta “Mark ile konuştum, konu hakkındaki bilgisi sınırılı” diyerek, tüm dikkatleri bu konu üzerine çekmişti. Musk’ın haklılığını ise ilginç bir şekilde Facebook’un yapay zekası ortaya koydu.

Yapay zeka, 2 haftada dünyanın en iyi dota 2 oyuncusunu yendi

Musk Aralık 2015'te, Y Combinator Başkanı Sam Altman ile 1 milyar dolarlık ortak sermayeli kâr amacı gütmeyen yapay zeka araştırma kuruluşu OpenAI'yi kurmuştu.

OpenAI'nin geliştirdiği bir yapay zeka, sadece iki haftalık bir çalışma sonucunda, dünyanın en iyi Dota 2 oyuncularını yenmeyi başardı.