Facebook üçüncü çeyrekte kârını üçe katladı

Sosyal medya devi Facebook'un bu yılın üçüncü çeyrek geliri, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 55,8 artarak 7,01 milyar dolar oldu Facebook geçen yıla oranla 3 kat daha fazla kazanç elde etti. Çeyrek dönem g...

Facebook üçüncü çeyrekte kârını üçe katladı (3 Kasım 2016)

Sosyal medya devi Facebook'un bu yılın üçüncü çeyrek geliri, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 55,8 artarak 7,01 milyar dolar oldu

Facebook geçen yıla oranla 3 kat daha fazla kazanç elde etti. Çeyrek dönem geliri 7,01 milyar dolara çıkarken, aynı dönemdeki kârı ise 2,38 milyar dolar oldu.

Facebook’un en hızlı büyüyen gelir kaynağı yüzde 84 artışla mobil reklamlar oldu. 1,66 milyar aylık mobil aktif kullanıcı sayısına ulaşan şirket bir yılda yüzde 20 de büyüme sağladı. Geçen yıl aynı dönemde mobil aktif kullanıcı sayısı ise 1,055 milyar kişiydi.

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Facebook, New York borsasının kapanmasının ardından, bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna göre, Facebook 30 Eylül’de sona eren 2016 yılı üçüncü çeyreğinde 7,01 milyar dolar gelire ulaştı. Bir önceki senenin aynı döneminde şirket 4,5 milyar dolar gelir elde etmişti.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 896 milyon dolarlık net kar yakalayan Facebook, 2016’nın üçüncü çeyreğinde ise net karını neredeyse üçe katlayarak 2,38 milyar dolara çıkardı.

Günlük mobil kullanıcı sayısı 1 milyarın üzerinde

Facebook’un günlük ve aylık aktif kullanıcı sayısında bu sene nisan-haziran döneminde da artış kaydedildi.

Günlük aktif kullanıcı sayısı 2016’nın üçüncü döneminde ortalama 1,18 milyar kişi oldu. Bu sayı yıldan yıla yüzde 17’lik artış gösterdi ve bu kişilerin 1,09 milyarının mobil cihazlardan Facebook’u kullandığı tespit edildi.

Facebook’u kullanan aylık aktif kullanıcı sayısı da aynı dönemde 1,79 milyar kişiye ulaşarak, bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre yüzde 16’lık artış gösterdi. Bu kişilerin 1,66 milyarının mobil cihazlardan bağlandığı belirlendi.

Finansal raporda, ayrıca Facebook’un üçüncü çeyrek reklam gelirlerinin 6,8 milyar dolara ulaşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59 artış kaydettiği vurgulandı. Söz konusu gelir, geçen yılın Temmuz – Eylül döneminde 4,3 milyar dolardı. Üçüncü çeyrek reklam gelirlerinin yüzde 84’ü mobil reklamlardan gelirken, bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 78 olmuştu.