Sosyal medyadaki tüm tanıtımlara vergilendirme geliyor

Meclis’e sunulan torba kanun tasarısıyla Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya mecralarında yapılan reklam ve tanıtımlardan vergi alınması planlanıyor. Söz konusu düzenleme, TBMM’ye sunulan son torba kanun tasarısında yer alıyor. Buna göre, Gelir Ver...

Sosyal medyadaki tüm tanıtımlara vergilendirme geliyor (5 Ağustos 2016)

Meclis’e sunulan torba kanun tasarısıyla Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya mecralarında yapılan reklam ve tanıtımlardan vergi alınması planlanıyor.

Söz konusu düzenleme, TBMM’ye sunulan son torba kanun tasarısında yer alıyor. Buna göre, Gelir Vergisi ve Vergi Usul kanunlarındaki iki maddede değişiklik yapılarak bakanlar kuruluna yetki verilecek.

Bakanlar kurulu, ‘ödeme yapılan kişilerin vergi mükellefi olup olmamasına, ödeme yapan ya da ödemeye aracılık edenlerin vergi kesintisi yapma zorunluluğu bulunup bulunmamasına, ödemenin konusunun mal veya hizmet alım satımı olup olmamasına, elektronik ortamda gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakmadan’ reklamveren ve reklamı yayanlara vergi yükümlülüğü getirecek.

Vergilendirmenin ‘stopaj kesintisi’ olarak yapılması öngörülürken bakanlar kurulu yüzde 0-25 arasında vergi oranı belirleyecek. Haberde, oranın yüzde 15 olarak belirlenmesinin beklendiği de belirtildi.

Bakan sinyalini vermişti

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamada “Yapacağımız değişiklikle internet alanını artık ‘işyeri’ sayacağız. Bir şekilde, elektronik ortamda bu alan üzerinde bir hizmet sunuyorsa ve bundan gelir elde ediyorsa, artık mükellef olacaklar” ifadelerini kullanmıştı.