Dijital Reklamlarda Mobilin Yıldızı Parladı, Facebook Google’ı Yakaladı

İnternet ve sosyal medyanın artan mobil kullanımına paralel olarak mobil reklamcılık da hızla gelişiyor Mobil reklamcılığa başvuran şirketlerin sayısının artmasıyla birlikte, Facebook yükselmeye devam ediyor. Morgan Stanley analistlerine göre şirket, 5 çeyrektir AB...

Dijital Reklamlarda Mobilin Yıldızı Parladı, Facebook Google’ı Yakaladı (16 Mayıs 2015)

İnternet ve sosyal medyanın artan mobil kullanımına paralel olarak mobil reklamcılık da hızla gelişiyor

Mobil reklamcılığa başvuran şirketlerin sayısının artmasıyla birlikte, Facebook yükselmeye devam ediyor.

Morgan Stanley analistlerine göre şirket, 5 çeyrektir ABD'nin dijital reklamcılık büyümesinin 3'te 1'ini oluşturuyor ve piyasanın genel büyümesi yavaşlarken, Facebook'un ticareti hızlanıyor.

Birinci çeyrekteki reklam gelirleriyle ilgili açıklama yapan Morgan Stanley analistleri, "Facebook, mobil reklamcılıktan gelen dolarların ana kazananı" vurgusunu yaptılar.

Yine de Google, toplam mobil reklamcılıkta Facebook'tan hâlâ daha çok kazanıyor. Ama şirket verilerine ve Moran Stanley'nin araştırmalarına göre, Facebook Google'dan daha fazla para kazanmaya başlayarak teknoloji devini geçme yönünde ilerliyor.

İnternet reklamcılığı büyümesi önümüzdeki aylarda ve yıllarda cep telefonları ve videolardan sağlanacak. Facebook, mobil, grafik ve video reklamlarından Google'a nazaran 3 kat daha fazla kazanca sahip.

Facebook video içeriklerini arttırmaya ve Youtube'den izleyici almaya devam ediyor. Üstelik kendi arama motorunu sunarak, Google'ın önünü kesmeye de hazırlanıyor. Bu yüzden Google, Morgan Stanley'den kötü haber grafikleri görmeye devam edecek gibi görünüyor. Teknoloji devi hâlâ çok büyük ama performansı son zamanlarda ortalamanın da altında.

Kaynak: Business Insider & BusinessHT & Statista