Facebook ‘Taziye Butonu’ İle Önemli Bir Eksikliği Giderdi

Mark ve yazılım arkadaşları bu hafta sonunu da boş geçirmediler ve önemli bir eksikliği giderdiler. Şimdiye kadar Facebook’ta paylaşılan içeriklerin altında sadece iki tane etkileşim seçeneği vardı: ‘beğen’ ve ‘paylaş’. Ancak acılı ve üzüntü verici paylaşımlarda t...

Facebook ‘Taziye Butonu’ İle Önemli Bir Eksikliği Giderdi (9 Aralık 2013)

Mark ve yazılım arkadaşları bu hafta sonunu da boş geçirmediler ve önemli bir eksikliği giderdiler.

Şimdiye kadar Facebook’ta paylaşılan içeriklerin altında sadece iki tane etkileşim seçeneği vardı: ‘beğen’ ve ‘paylaş’. Ancak acılı ve üzüntü verici paylaşımlarda takipçiler duygularını dile getiremiyorlar ve sadece yorum yapabiliyorlardı. Belki de başka bir seçenek olmadığı için her zamanki alışkanlıkla gaflet ve delalete düşen takipçiler ise paylaşımı ‘beğendiklerinde’ ortaya garip bir çelişki çıkıyordu.

İşte Facebook yöneticileri belki de geç fark ettikleri bu önemli eksikliği gidermek için kolları sıvadılar.

Facebook’ta birisi bizi arkadaş olarak eklerse bunu bildirim olarak tepedeki kutucukta görürüz; ancak biri bizi arkadaşlık listesinden çıkarsa bundan haberdar olmayız. Tıpkı fotoğrafları beğenme (like) şansımız varken beğenmeme(dislike gibi) gibi bir lüksümüzün olmaması gibi… Peki ya bir yakınınızı kaybettiğinizi paylaştığınızda arkadaşlarınızdan ne yapmasını beklersiniz? Bu paylaşımınızı beğenmesini mi yoksa sadece yorum yapmasını mı?

İşte bu noktada Facebook mühendislerinden Dan Muriello yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Huffington Post’un haberine göre, ‘sympathize’ yani ‘duygularını paylaşıyorum’ butonu ile birlikte artık olumsuz, üzüntü bildiren paylaşımlarda kullanıcılar Beğen butonu ile karşılaşmayacak. Bunun yerine ‘duygularını paylaşıyorum’ butonu ile üzüntüsünü belirtecek ve ayrıca yorum yapmasına da gerek kalmayacak.

Facebook’ta yeni buton üzerinde çalışmaların bir süre daha devam etmesi beklenirken, yeni yılın ortalarına doğru tüm kullanıcıların bu butonu kullanabilmesi amaçlanıyor.