Facebook Kullanıcılarına Vasiyet Bırakma Olanağı Tanıdı!

1.4 milyar yakın kullanıcı sayısıyla Dünya'nın en büyük sosyal medya platformu konumunda olan Facebook kullanıcılarına ölümleri halinde hesaplarının tamamen silinmesi ya da hesabın bazı özelliklerinin bir yakınlarına devredilmesi seçeneğini ve...

Facebook Kullanıcılarına Vasiyet Bırakma Olanağı Tanıdı! (13 Şubat 2015)

1.4 milyar yakın kullanıcı sayısıyla Dünya'nın en büyük sosyal medya platformu konumunda olan Facebook kullanıcılarına ölümleri halinde hesaplarının tamamen silinmesi ya da hesabın bazı özelliklerinin bir yakınlarına devredilmesi seçeneğini vermeye başladı.

Facebook, kullanıcılarına ölümleri halinde hesaplarının tamamen silinmesi ya da hesabın bazı özelliklerinin bir yakınlarına devredilmesi seçeneğini vermeye başladı.

Hayatını yitiren kullanıcıların hesaplarını teyit ettikten sonra bir nevi işaretleyerek bildirim ve diğer seçeneklerini kapatarak ölüm yıl dönümlerinde hatırlanmasını sağlayan Facebook, bu özelliğini bir adım daha öteye taşıyarak artık kullanıcılara, hesabını kime miras bırakacağını soruyor.

Hesapların ölümden sonra kapatılması ya da miras bırakılması Facebook kullanıcıların en çok talep ettikleri özelliklerden biriydi.

Özellik başta sadece ABD'de geçerli olacak

Facebook'tan yapılan duyuruda "Bir insan vefat ettiğinde, Facebook hesapları yaşamlarını, arkadaşlıklarını ve deneyimlerini gösteren bir anıta dönüşüyor. Yakınlarını kaybedenlerle görüşerek yas tutanları ve ölümden sonra yakınlarının hesaplarına ne olacağı konusunda alınacak karara katkıda bulunmak isteyenleri daha çok destekleyebileceğimizi gördük." denildi.

Kullanıcı ölümünden sonra hesabını bir yakının yönetmesini seçerse, seçtiği insan bin anı defterine dönüştürülen zaman tüneline yazı yazabilecek, yeni arkadaşlık isteklerine yanıt verebilecek, profil ve kapak resmini güncelleyebilecek.

Hesabı miras alan kişi fotoğraf arşivini, paylaşımları ve profil bilgilerini de indirebilecek. Diğer ayarlar ise aynı kalacak.

''Legacy Contact'' yani ''Miras Kontratı'' olarak hesapların güvenlik ayarlarına gelen menüye giriş yaparak, eğer hayatınızı yitirirseniz hesabınızın konrolü kime geçecek belirleyebiliyorsunuz. Seçtiğiniz kişi, eğer siz hayatınızı yitirirseniz ve Facebook bunu teyit ederse, hesabınızın profil ve kapak resmini değiştirebilir yada hesabınızı tamamen kapatabilir.

Facebook özür dilemek zorunda kalmıştı

Facebook'un yıl sonlarında kullanıcılarına sunduğu  'Bir yılın özeti' özelliği bu yıl bir skandala neden olmuştu. Bir web tasarımcısı olan Eric Meyer, 'Harika bir yıl oldu, bir parçası olduğun için teşekkür ederiz' sloganı altında paylaşılan fotoğrafları arasında ölen kızının görüntülerini fark etmiş ve kaleme aldığı blog yazısında Facebook'u düşüncesizlikle suçlamıştı. Facebook da bunun üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı.