Facebook’tan Sürpriz Büyük Yenilik

Facebook kuruluşundan 11 yıl sonra büyük bir yeniliğe giderek, paylaşılan içerikleri sadece “beğen” seçeneğinden kurtarıp altı yeni yorum simgesini daha kullanıma sundu Açıldığı günden bu yana “like” (beğen) tuşuyla özd...

Facebook’tan Sürpriz Büyük Yenilik (9 Ekim 2015)

Facebook kuruluşundan 11 yıl sonra büyük bir yeniliğe giderek, paylaşılan içerikleri sadece “beğen” seçeneğinden kurtarıp altı yeni yorum simgesini daha kullanıma sundu

Açıldığı günden bu yana “like” (beğen) tuşuyla özdeşleşen sosyal medya devi Facebook, 11 yıl sonra kullanıcılarına büyük bir sürpriz yaparak “beğen” tuşunun yanına altı yeni ‘emoji’ (simge) daha ekledi.

Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg geçen yıl Aralık ayında ve son olarak da 15 Eylül’de yaptığı açıklamalarda, kullanıcılardan gelen yoğun talep üzerine empati kurarak “dislike” (beğenmeme) tuşunu da test ettiklerini açıklamıştı. Zuckerberg, Facebook’un Kaliforniya’da Menlo Park’taki merkezinde düzenlenen bir toplantıda yaptığı ve kişisel sayfasında da videosunu yayınladığı konuşmasında, bu konuda çok soru geldiğini belirterek, “sonunda sizi duydum, biz konuda çalışıyoruz, büyük çoğunluğun ihtiyacını karşılayacak bir çözüm sunacağız” demişti.

Ancak kullanıma sunulan diğer beş yorum simgesi ise gerçekten de büyük sürpriz oldu.

Büyük bir sorun çözülmüş oldu

Sadece “beğen” tuşunun olması, vefat, hastalık, ayrılık gibi olumsuz mesaj içeren paylaşımların yorumunda yetersiz kalıyor hatta işlevsiz kullanımıyla çelişkilere yol açarak anlamsızlaşıyordu.

Yeni ifadeler düğmesi gönderilerin altında açılır menü olarak yer alacak ve Beğeni, Aşk, Üzüntü, Şaşkınlık, Neşe ve Kızgınlık gibi yedi adet ifade içerecek. Böylece tepkiler artık  daha işlevsellik kazanmış olacak.

Ürünün Facebook'un şefi Chris Cox, “Gördüğünüz gibi biz istek ve beklentilerden daha fazlasını sunduk. Kullanıcılar artık paylaşımları yaygın evrensel simgelerle daha rahat ve eğlenceli olarak yorumlayabilecekler” dedi.

Yeni emojiler iOS, Android ve masaüstünde ilk olarak İrlanda ve İspanya’da test edilmeye başlandı.

Cox, bu test sonuçlarına göre uygulamanın çok kısa bir sürede Türkiye dahil 1,5 milyar Facebook kullanıcısına da sunulacağını söyledi.