Sosyal Medyadaki Yenilik ve Değişikliklerin Farkında Mısınız?

Yeni yılla birlikte sosyal ağlarda da yeni birtakım uygulamalar sessiz sedasız devreye girdi. İşte bunlardan bazıları Facebook için geliştirilen yeni bir uygulama, profilinizden birçok şeyi kaldırsanız dahi arkadaşınız olmayan kişilerin dahi erişmesine imkan veriy...

Sosyal Medyadaki Yenilik ve Değişikliklerin Farkında Mısınız? (5 Ocak 2015)

Yeni yılla birlikte sosyal ağlarda da yeni birtakım uygulamalar sessiz sedasız devreye girdi. İşte bunlardan bazıları

Facebook için geliştirilen yeni bir uygulama, profilinizden birçok şeyi kaldırsanız dahi arkadaşınız olmayan kişilerin dahi erişmesine imkan veriyor.

Android uygulama olarak geliştirilen ve Play Store’da ‘Fecoder’ ismiyle yer alan uygulama, Facebook ID’sine girdiğiniz kişinin zaman tünelinde ve fotoğraflar sekmesinde çıkmayan fotoğraflarından bazılarını, kişinin beğendiği fotoğrafları, yorumladığı fotoğrafları, beğendiği ve ziyaret ettiği yerleri çözebiliyor. Ücretsiz olarak indirilebilen ve telefondan herhangi bir izin istemeyen uygulama, Android 2.3 versiyonu üzerindeki tüm cihazlarda çalışabiliyor. Uygulamanın 3 Ocak itibariyle yayınlanmasının ardından, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in daha önce yayınlanmamış bazı fotoğrafları da internette yer aldı. Fotoğraflarda Zuckerberg’in bir partiye katılımı, arkadaşları ile partide çekilmiş fotoğrafları ve bir düğüne terlikle gittiği fotoğraflar yer alıyor.

Yahoo’yu Kızdıracak Fotoğraf

Fecoder programının yayınlanmasının ardından internete düşen fotoğrafların birinde, Facebook’un eski yöneticilerinden Kevin Colleran ile Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in kardeşi Randi Zuckerberg’in, Yahoo’nun reklamı olan bir aracın önünde el hareketi yaparken ki pozu görülüyor.

Facebook Tüm Geçmişinizi Ortaya Döktü

Artık kişisel hesabınızı açtığınız tarihten başlayarak tüm paylaşımlarınıza ulaşabileceksiniz. Bu yeni uygulamanın en riskli yanı da arkadaş listeniz de olan herkesin de bu içeriklere ulaşabilecek olması! Daha önce fotoğraflar sekmesinden manuel olarak en çok iki yıllık geçmişinizi görebiliyor ya da yedekleme isteği göndererek geçmişteki paylaşım verilerinizi kaydedebiliyordunuz.

YouTube’dan Çeviri Hizmeti

YouTube da yeni yılda sürpriz bir yenilikle, videolardaki altyazı ve KJ girişli yazıları otomatik olarak kendi dilinize çevirmeye başladı. Google Translate desteğiyle gerçekleştirildiği sanılan ve henüz test aşamasında olan bu yeni işlevsel hizmet internet iletişim tarihinde yeni bir dönemi başlatacak gibi görünüyor.

 

Twitter’da Video Dönemi

Twitter 1 hafta içinde 2’nci yeni özelliğini tanıttı. Mikro blog sitesi, kullanıcılarının 10 dakikadan uzun olmayan videoları Twitter’a yükleyebileceğini duyurdu.

Kullanıcı sayısını artırmak için bir süredir çeşitli projeler üzerinde çalışan Twitter, platformda yer alacak video hizmetini devreye sokmaya hazırlanıyor.

Sosyal medyadaki kullanılırlığını artırmayı hedefleyen mikro blog sitesi, 10 dakikadan uzun olmayan MP4 ve MOV formatındaki videoların siteye yüklenmesine izin verecek.

Geçtiğimiz günlerde aktif kullanıcı sayısında Instagram'ın gerisinde kalan Twitter, "While you were away" isimli yeni özelliğini kullanıma sunmuş ve kullanıcılarına sitede yapılan paylaşımların özetini sunmaya başlamıştı.

Bir süredir site üzerinden reklam yayınına ağırlık veren Twitter'ın bu yeni hizmet vasıtasıyla videolu reklamların önünü açtığı ve bu yöntemle gelirlerini artırmaya çalıştığı ortaya atılan iddialar arasında.

1 haftada 2 yeni özelliği devreye sokan Twitter'ın sosyal medya kullanıcıları arasındaki popülerliğini artırıp artıramayacağı ise merakla bekleniyor.