Facebook Google’a, Google WhatsApp’a, Ello da Facebook’a Rakip Oluyor

2015’te dijital pazarda ağır taşlar yerinden oynayacağa benziyor… ‘Ello’ isimli sosyal paylaşım sitesi, sosyal medya kullanıcılarına “Her paylaşımınız takip ediliyor ve dataya çevriliyor. Reklamcılar bu dataları satın alıyor ve size daha çok reklam gösteriyor. Siz alın...

Facebook Google’a, Google WhatsApp’a, Ello da Facebook’a Rakip Oluyor (5 Ekim 2014)

2015’te dijital pazarda ağır taşlar yerinden oynayacağa benziyor… ‘Ello’ isimli sosyal paylaşım sitesi, sosyal medya kullanıcılarına “Her paylaşımınız takip ediliyor ve dataya çevriliyor. Reklamcılar bu dataları satın alıyor ve size daha çok reklam gösteriyor. Siz alınıp satılan bir ürünsünüz” eleştirisi ile Facebook’a rakip olmaya hazırlanırken, Facebook da inadına reklam ağını ‘Google Adwords’ benzeri bir uygulama ile daha da genişletmeye çalışıyor. Bu arada Google’da, Facebook tarafından satın alınan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’e rakip olacak bir uygulama geliştiriyor. Gelecek yıl sunulması beklenen uygulama bedava indirilebilecek.

Bir süredir sitenin içerisinde reklamlara yer veren Facebook, bu konuda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

1,3 milyar üyesi bulunan Facebook, yeni uygulama kapsamında kullanıcılarına siteye bağlı değilken bile reklam yayını yapabilecek.

Şirketin online reklam servisi Atlas’ta yapılan bir güncelleme sayesinde gerçekleşecek bu yeni strateji ile Facebook’un online reklam sektörünün devi Google Adwords’ün en büyük rakibi olması bekleniyor.

Sitede yayınlanan reklamlar yüzünden bazı kullanıcılarının tepkisini çeken Facebook’un bu yeni reklam stratejisinin ne gibi tepkiler alacağı merakla bekleniyor.

Şirketin gelirlerini arttırmak için yoğun çaba sarf eden Facebook, bu hedef kapsamında geçen sene Microsoft’tan Atlas’ı satın almıştı.

GOOGLE’DAN WHATSAPP’A RAKİP GELİYOR

Google, dünya genelinde 600 milyondan fazla kullanıcısı olan WhatsApp’a karşı kendi mesajlaşma uygulamasını geliştiriyor. Economic Times’ın haberine göre, ilk olarak Hindistan’da denenecek olan uygulama, 2015’te sunulacak. Bedava olacak uygulama, kullanıcıların Google hesapları ile giriş yapmalarını da gerektirmeyecek.

Google’ın, mesaj uygulaması projesi için Google + hizmetinden sorumlu olan Nikhly Singhal’ı Hindistan’da piyasa araştırması yapması için görevlendirdiği belirtildi. Mevcut mobil kullanıcısı 815 milyon olan Hindistan’ın, 2019’da Çin’in ardından dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon piyasası haline gelmesi bekleniyor.

Facebook, Şubat ayında WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında alacağını açıklamıştı. Avrupa Birliği (AB) düzenleyici kurumları satın alımı bu hafta içinde onayladıklarını açıkladı. WhatsApp’a Facebook’tan önce 10 milyar dolar teklif eden Google ise sosyal paylaşım alanında geri kalmamak için kendi uygulamasını hayata geçirmeye karar verdi.

WhatsApp, mobil mesajlaşma dünyasında bir numara olsa da, rekabet halinde olduğu birçok uygulama bulunuyor. Japonya merkezli Line 490, Çin merkezli WeChat 438 ve İsrail merkezli Viber 400 milyon kullanıcıya sahip. Japon e-ticaret devi Rakuten, Şubat ayında Viber için 900 milyon dolar ödemişti.

HELLO ELLO!

1,3 milyar kullanıcısı ile sektörün en büyüklerinden biri olan Facebook’a rakip olmaya hazırlanan ‘Ello’ isimli sosyal paylaşım sitesi, artan kullanıcı sayısıyla dikkat çekiyor. Hala Facebook’a oranla küçük bir kitleye hizmet sağlayan Ello, Facebook’u eleştiren manifestosunda “Her paylaşımınız takip ediliyor ve dataya çevriliyor. Reklamcılar bu dataları satın alıyor ve size daha çok reklam gösteriyor. Siz alınıp satılan bir ürünsünüz” ifadelerine yer verildi.

Henüz Beta yayını yapan Ello tüm stratejisini kullanıcılarını reklamlarla rahatsız etmeme ve kullanıcı bilgilerinin gizliliği güvencesi üzerine kurmuş. Kullanıcı bilgilerinin kesinlikle ve hiçbir koşulda üçüncü kişilerle paylaşılmayacağını vurguluyor.

Facebook’un aksine sitede reklam bulunmadığını ve bulunmayacağını açıklayan Ello, yürüttüğü ‘Anti Facebook’ kampanyasıyla çok sayıda yeni kullanıcı kazandı.

Sitenin server’larının yetersiz kalması nedeniyle bir süredir yeni kullanıcılar siteye kabul edilemiyor. Ello’ya üye olmak isteyenlerin normalde 2 dolar civarında bir üyelik ücreti ödemeleri gerekiyor.

Son dönemde hızlı bir biçimde yeni kullanıcılar kazanan Ello’un uzun vadede Facebook’a ciddi bir alternatif oluşturup oluşturamayacağı ise, merakla bekleniyor.

Ello’nun Facebook’a yönelik başlattığı kampanya hakkında Facebook’tan henüz resmi bir açıklama gelmedi.