Facebook, Facebook Dışında Geçirdiğiniz Zamana da Göz Dikti!

Sosyal paylaşım devi, sanki şimdiki kullanıcı süreleri yetmiyormuş gibi, üyelerinin daha uzun süre bağlı kalmaları için her gün yeni bir icat çıkartıyor! İşte Mark ve yazılım arkadaşları, bugünü de boş geçmediler ve ‘tüm Facebookseverler için gelsin’ diyerek, kaşla ...

Facebook, Facebook Dışında Geçirdiğiniz Zamana da Göz Dikti! (4 Aralık 2013)

Sosyal paylaşım devi, sanki şimdiki kullanıcı süreleri yetmiyormuş gibi, üyelerinin daha uzun süre bağlı kalmaları için her gün yeni bir icat çıkartıyor! İşte Mark ve yazılım arkadaşları, bugünü de boş geçmediler ve ‘tüm Facebookseverler için gelsin’ diyerek, kaşla göz arasında iki sürpriz yeniliği daha kullanıma sundular.

İlki bir ‘takiye’!: Yorum ve güncellemelerini haber kaynağınızdan çıkarmak istediğiniz arkadaşlarınızı takip etmekten vazgeçebileceksiniz ama bunun için arkadaşlıktan çıkarmanız gerekmeyecek!

Yeni “Takibi Bırak” butonu, aynı “her şeyi gizle” gibi çalışacak, tek fark isim değişikliği. Buradaki olay, kullanıcıların arkadaşlarından gelen istenmeyen içeriği arkadaşlıktan çıkarmaya gerek kalmadan- engelleyebilmesi.

Arkadaşlarınızı takip etmeyi bıraktığınızda herhangi bir bildirim almıyorlar, yani gönül rahatlığıyla haber kaynağınızda temizlik yapabilirsiniz.

İkincisi ise, beğendiğiniz bir paylaşımın altında çıkan “benzer bu paylaşımları da beğenebilirsiniz” önerileri.

Facebook, bir süredir test etmekte olduğu ‘İlgili Diğer Haberler’ özelliğini de devreye aldı

İlgili Haberler özelliğiyle, Facebook kullanıcıları artık aynı haberi birden fazla kanaldan görüntüleyebilecek. Daha çok haber seçeneği ile kullanıcıların anasayfalarında daha kaliteli içerik olmasını hedefleyen Facebook, böylece ilgili haberlere daha fazla yorum yapılmasının da önünü açmış oluyor.

Facebook daha önce yaptığı açıklamada bu yıl içinde haber sitelerine yönlendirdiği trafiğin yüzde 170 arttığını belirtmişti. Yeni özelliği ile yayıncılara daha fazla trafik sağlayacak Facebook, kullanıcılarının habere birden fazla kaynaktan ve hızlı ulaşma ihtiyacını gidermiş olacak.

Kullanıcının haber akışında, haber ya da makale yayınlanırken alt kısmında ilgili haberlerin nasıl yer alacağını yukarıdaki görselle tanıtan Facebook, mobilde aynı hizmetin şu an için kısmen yer alacağını belirtiyor. Bunun haricinde kullanıcıların haberlere yaptığı yorumların arkadaşlarının haber akışında daha fazla yer alacağı da açıklamada dikkat çeken noktalar arasında.

Kullanıcının haber akışında haberlerin ya damakalelerin daha fazla gösterilmesi ile mümkün olan bu trafik artışı Facebook tarafından daha da artırılmak isteniyor. Temelinde ise, daha fazla haber göstererek Twitter’a yakın bir içerik sunmanın yanında Flipboard’un da aralarında bulunduğu haber toplayıcı sitelerin karşıladığı çoklu içeriği kullanıcılarına sunma olduğu düşünülüyor.