Facebook Çılgınlığı

Facebook: Kimine göre kişisel teşhir vitrini, kimine göre dedikodu kazanı, eğlence aracı, haber ve bilgi kaynağı, yalnızlık tapınağı, ağlama duvarı, EGO yıkama – yağlama ve bakım servisi, her gün ‘bir arkadaşa bakıp çıkacağım’ niyetiyle girilen ama çıkılamayan dips...

Facebook Çılgınlığı (17 Eylül 2013)

Facebook: Kimine göre kişisel teşhir vitrini, kimine göre dedikodu kazanı, eğlence aracı, haber ve bilgi kaynağı, yalnızlık tapınağı, ağlama duvarı, EGO yıkama – yağlama ve bakım servisi, her gün ‘bir arkadaşa bakıp çıkacağım’ niyetiyle girilen ama çıkılamayan dipsiz bir kuyu, zaman katili, kitaplık düşmanı, kimine göre mutluluk kimisine göre ise mutsuzluk kaynağı… Kim ne derse ya da her ne ise; insanların günlük yaşamında çılgın bir bağımlılığa dönüşmüş olan dünyanın en büyük kitle iletişim sistemi.

Dünyada 1 milyarı, Türkiye’de ise 30 milyonu aşkın kullanıcısı olan Facebook’a ilişkin yeni birtakım   ‘çılgın’ rakamlar daha açıklandı.

Facebook, dün internet.org projesi hakkında hazırladığı ve kamuya sunduğu raporunda, ilginç istatistikler de sundu. Bu bilgilerden en öne çıkanı, Facebook’un ‘anormal’ fotoğraf arşivi.

Facebook’un sunduğu bülten, şirketin sunucularında saklanan kullanıcı fotoğraflarının miktarını ortaya çıkardı. Facebook, bugüne kadar kullanıcıların platforma 250 milyardan fazla fotoğraf yüklediğini, her gün paylaşılan ortalama fotoğraf miktarının ise 350 milyon civarında olduğunu belirtti.

The Verge sitesinin verdiği bilgiye göre, Flickr’da yapılan günlük fotoğraf paylaşımı 3.5 milyon iken, sosyal ağın sahip olduğu toplam fotoğraf 8 milyar.

RAKAMLAR HIZLA ARTIYOR

Facebook’ta her gün yapılan ‘içerik paylaşımları’ 4.75 milyara ulaştı. ‘Beğen’ butonuna tıklanma miktarı ise yaklaşık 4.5 milyar. Kullanıcıların birbirlerine gönderdiği günlük mesaj sayısı ise 10 milyar.

Mashable sitesinin haberine göre, Facebook’un fotoğraf arşivi 2011 ortalarında 100 milyar fotoğrafa ulaşmıştı. 1 yılda bu sayı iki katından fazla artarken, günlük 350 milyonluk artış şu şekilde özetlenebilir:

– Her saat 14.58 milyon,

– Dakikada 243 bin,

– Saniyede 4000 bin fotoğraf paylaşımı.

Facebook’un 1.15 milyar kullanıcısı olduğu öngörüldüğünde, bu da kullanıcı başına paylaşılan fotoğrafın ortalama 217 olduğuna işaret ediyor.

Facebook, geçtiğimiz ay birçok kullanıcının aynı albüme fotoğraf eklemelerini sağlayan ‘Shared Photo Album’ uygulamasını hayata geçirmişti.

Facebook’un Altoona’daki Veri Merkezi