Dünyada Ayakkabısız Kimse Kalmayacak

ABD merkezli bir dernek, giyecek ayakkabısı olmayan milyonlara yardım etmek için lastik materyalden yapılmış, katlanabilir ayakkabılar üretmeye başladı. Proje başarılı olursa yoksul ülkelerdeki yüz milyonlarca insan ayakkabı sahibi olabilir. Birçoğumuzun ayakkabılığında en az ...

Dünyada Ayakkabısız Kimse Kalmayacak (18 Eylül 2013)

ABD merkezli bir dernek, giyecek ayakkabısı olmayan milyonlara yardım etmek için lastik materyalden yapılmış, katlanabilir ayakkabılar üretmeye başladı. Proje başarılı olursa yoksul ülkelerdeki yüz milyonlarca insan ayakkabı sahibi olabilir.

Birçoğumuzun ayakkabılığında en az çift ayakkabı bulunuyor. Bizler kıyafetlerimize veya hava şartlarına uyacak ayakkabı bulmakta pek zorlanmasak da, dünyada ayağına geçirecek tek bir çift ayakkabısı olmayan 300 milyon insan yaşıyor.

Dünyanın Ayakkabı Sorununa Çözüm

New York merkezli Pratt Enstitüsü öğrencileri Yuxin Han ve Kevin Crowley tarafından kurulan Unifold, tek bir parçadan oluşan geri dönüştürülmüş materyalden ayakkabı ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Belli şekilde katlanarak ayakkabı haline getirilen materyal, dünyanın ayakkabı sorununu çözmeyi amaçlıyor.

Sünger lastik olarak bilinen etilen vinil asetattan yapılan Unifold ayakkabıları, ayakkabı üretim sürecinde yer alan kalıp çıkarma, dikme ve yapıştırma gibi karmaşık işlemlerden geçmiyor. Tersine, tek maddeden yapılan ayakkabılar son derece kolay ve düşük maliyetli üretiliyor.

Dahası, Unifold ayakkabıları, ihtiyacı olan kişilere yerinde üretilerek verilebilecek. Tasarımı bilgisayara indirilebilecek olan ayakkabıların kalıbı çıkarılacak ve sünger lastik kalıbından ayakkabı kesilecek.

Yakın zamanda ayakkabılarını piyasaya sunacak hale getirmek isteyen Han ve Crowley, iyi bir sandaletin daha fazlasını sunacaklarını umuyor. (ntvmsnbc)