Facebook Bedava İnternet Projesi İçin Geliştiricileri ‘internet.org’a Çağırdı

Facebook, “dünyanın geri kalanını” internetle bağlantılı hale getirme projesi internet.org’u açık bir platforma dönüştürdüğünü duyurdu. Facebook sosyal sorumluluk projesiyle dünya genelinde internet erişimi olamayan 4 milyar ...

Facebook Bedava İnternet Projesi İçin Geliştiricileri ‘internet.org’a Çağırdı (7 Mayıs 2015)

Facebook, “dünyanın geri kalanını” internetle bağlantılı hale getirme projesi internet.org’u açık bir platforma dönüştürdüğünü duyurdu.

Facebook sosyal sorumluluk projesiyle dünya genelinde internet erişimi olamayan 4 milyar insanı online hale getirip küresel ağa dahil olmalarını hedefliyor.

internet.org girişiminin net tarafsızlığına aykırı olduğu suçlamalarına karşı mücadele eden Facebook, tüm şirketleri Internet.org’un çatısı altında ücretsiz servisler sunmaya çağırdı. Internet.org ile kendi seçtiği servisleri kullanıcılara dayatmakla suçlanan Facebook, bu suçlamadan kurtulmak adına gerekli koşulları yerine getiren tüm şirketlere Internet.org’a dahil olma imkanı veriyor.

internet.org platformunu kapsamında çok sayıda ülkede devam eden projeyi daha büyük bir girişim haline getirmek için web geliştiricilerin desteklerinin kabul edileceği duyuruldu.

Projenin Facebook, mobil operatörler, hükümetler ve yerel girişimcilerle ortaklaşa bir platform haline getirilerek geliştiricilere açılması planlanıyor.

 ‘internet.org’un Hindistan dahil dokuz ülkede 8 milyon kişiye internet erişimi sağladığı vurgulanıyor. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in resmi bloğunda yayınladığı video mesajda yazılımcıların geliştirdikleri yeni uygulamalarla internet.org projesini destekleyebileceklerini duyurdu.

Zuckerberg, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında Hindistanlı balıkçıları da internetin çekim kapsamına almaktan bahsederek bu konuda oldukça coşkulu sayılabilecek nitelikte bir konuşma gerçekleştirdi.

Başlangıçta Internet.org’da sadece seçili servislere yer vermeyi pragmatik bir tercih olarak niteleyen Zuckerberg, tüm interneti ücretsiz sunmanın “sürdürülebilir bir model” olmadığını ifade etti. Facebook’un Internet.org’a reklam yerleştirmediğini vurgulayan Zuckerberg, katılımcı şirketlerden para alınmadığının da altını çizdi.

“Bir yerden başlamamız gerekiyordu.” diyen Zuckerberg, yola dünyayı bağlı hale getirmekte kendilerine yardımcı olmaya gönüllü şirketlerle çıktıklarını, ancak artık Internet.org’a katılmak isteyen herkesle çalışabileceklerini belirtti. Zuckerberg böylelikle Internet.org’un faaliyet gösterdiği ülkelerdeki kişilere daha fazla seçenek sağlanacağını sözlerine ekledi.