Facebook, Avrupa’da reklamverenler için WhatsApp verilerini toplamayı durdurdu

Facebook, Avrupa’da WhatsApp kullanıcı verilerini kullanmayı durdurdu Financial Times ve Guardian’da yer alan haberlere göre, kıta genelindeki gizlilik savunucularının yoğun baskısı sonucu Facebook’u böyle bir karar almak zorunda kaldı. Sosyal paylaşım sitesin...

Facebook, Avrupa’da reklamverenler için WhatsApp verilerini toplamayı durdurdu (17 Kasım 2016)

Facebook, Avrupa’da WhatsApp kullanıcı verilerini kullanmayı durdurdu

Financial Times ve Guardian’da yer alan haberlere göre, kıta genelindeki gizlilik savunucularının yoğun baskısı sonucu Facebook’u böyle bir karar almak zorunda kaldı. Sosyal paylaşım sitesinin bu kararı, Avrupa’daki WhatsApp kullanıcılarının telefon numaralarının Facebook ile paylaşılmayacağı anlamına geliyor. Ancak Facebook, kararının ilgili yasalar tartışılırken alınan geçici bir önlem olduğunu da belirtti.

Facebook’tan yapılan açıklamada, hem Birleşik Krallık Bilgi Komiserliği hem de diğer veri koruma ofisleriyle görüşmelerin sürdürülmesinin umut edildiği belirtildi. Şirket, sorunların çözümü için ortak çalışmaya açık olduğunu vurgulamaktan da geri kalmadı.

AVRUPA BİRLİĞİ UYARMIŞTI

Avrupa Birliği, iki hafta önce Whatsapp’ı kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmaması için uyarmıştı.

Avrupa Birliği, Facebook’a verdiği talimatta, Whatsapp’ın kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması yönünde ciddi endişeleri olduğunu ve bu paylaşım politikasının kullanıcıların Whatsapp’a üye olurken kabul ettikleri kullanım koşulları ve gizlilik politikası içerisinde yer almadığını da belirtmişti.

Whatsapp’a konu ile ilgili gerekli tüm bilgilerin en kısa zamanda kendilerine aktarılmasını ve şirketin kullanıcı verisi paylaşımını uygun yasal koruma temin edilene kadar durdurmasını istedi.

Facebook sözünde durmadı!

Facebook, Whatsapp’ı satın aldığında kişisel verileri toplamayacağı yönünde açıklama yapmıştı.

Ancak, Ağustos ayında politikasında yaptığı değişiklikle birlikte Whatsapp artık telefon numaraları, profil isimleri, fotoğraflar ve daha fazlasını sahibi Facebook ile paylaşmaya başlamıştı.

Bunun üzerine, ABD’de gizliliği korumaya yönelik çalışan grup EPIC, Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulunmuş ve Almanya Facebook’a, Whatsapp kullanıcı verisini toplamaması yönünde talimat vermişti.