Yol yapım çalışmasının Japoncası!

Göçen yol bir haftada eski haline böyle getirildi Japonya’nın en büyük kentlerinden Fukuoka’nın en işlek caddelerinden birinde oluşan düdenin, yolun büyük bir bölümünü yutmasının ardından başlatılan onarım çal...

Yol yapım çalışmasının Japoncası! (18 Kasım 2016)

Göçen yol bir haftada eski haline böyle getirildi

Japonya’nın en büyük kentlerinden Fukuoka’nın en işlek caddelerinden birinde oluşan düdenin, yolun büyük bir bölümünü yutmasının ardından başlatılan onarım çalışmaları çok kısa bir sürede tamamlanarak cadde araç ve yaya trafiğine yeniden açıldı.

24 saat hiç durmadan sistematik bir planla çalışan mühendis ve işçiler, 6.200 m³ kum ve çimento kullanarak, 30 metre genişlik ve 15 metre derinlikte oluşan dev çukurdaki göleti bir hafta gibi kısa bir sürede doldurup yolu ulaşıma açtılar.

Çöküş sırasında kimsenin zarar görmediği ancak elektrik, gaz ve su hizmetlerinde aksamalar olduğu bildirildi.

Kentin Belediye Başkanı Soichiro Takashima, "büyük sıkıntı" için özür dileyerek, olayın nedenleri araştırmak için soruşturma başlattıklarını belirtip, onarım çalışmasında gösterdikleri özverili çabalardan dolayı işçilere de teşekkür etti.

Konu ile ilgili kentteki bilim insanları ise, göçüğe yakınlardaki yeraltı çalışmalarının neden olmuş olabileceğini söylediler.

Bir hafta süren hummalı onarım çalışmasının (time-lapse) hızlandırılmış görüntüleri ise internette izlenme rekorları kırıyor.

GÜNCELLEME

Yol yeniden batmaya başladı

Fukuoka’da bu ayın başlarında çöktükten sonra hızlı onarımıyla dünya gündemine giren yol 26 Kasım Cumartesi günü yeniden batmaya başladı.

Japonya’nın en büyük kentlerinden Fukuoka’nın en işlek caddelerinden birinde oluşan dev düdenin, yolun büyük bir bölümünü yutmasının ardından başlatılan onarım çalışmaları çok kısa bir sürede tamamlanarak cadde araç ve yaya trafiğine yeniden açılması, Japon mühendislik ve verimliliğine örnek olarak gösterilmişti.

Cumartesi günü bir bölümü çökmeye başlayınca yol tedbir amaçlı trafiğe kapatıldı. CNN’e konuşan belediye yetkilileri, incelemelerin tamamlanmasının ardından büyük olasılıkla kum ve çimento takviyesi yapılacağını söylediler.