Facebook Akıllı Telefonlara Tam Uyumu Sağlayacak Yeni “Android Home”u Tanıttı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, şirketin akıllı telefonlar için ürettiği yeni ürünü “Home”u tanıttı. Facebook’un California’daki Menlo Park’ta yer alan genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Zuckerb...

Facebook Akıllı Telefonlara Tam Uyumu Sağlayacak Yeni “Android Home”u Tanıttı (5 Nisan 2013)

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’un Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, şirketin akıllı telefonlar için ürettiği yeni ürünü “Home”u tanıttı. Facebook’un California’daki Menlo Park’ta yer alan genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Zuckerberg, yeni yazılımın 12 Nisan’dan itibaren Google Play’den indirilebileceğini söyledi.

Şirketin sanılanın aksine yeni bir telefon ya da işletim sistemi üretmediğine işaret eden Zuckerberg, Facebook’u Google’ın Android işletim sistemi ile çalışan tüm akıllı telefonların ana merkezi haline getirecek bir mobil deneyim geliştirdiklerini belirtti.

Facebook’un kurucularından Zuckerberg, “yeni yazılım, kullanıcılara Android telefonlarda diğer hiçbir platformda yaşayamayacakları bir deneyim sunuyor. Yazılım, tek tek uygulamaları kontrol etmek yerine Facebook içeriğini direk ana ekrana taşımayı amaçlıyor. Ürüne Android telefonların ana ekranında yer aldığı için ‘Home’ adını verdik. Ürün, kullanıcıların Facebook bağlantıları ile ilgili uygulamaları bir arada sunuyor. Amacımız, insanların ihtiyaçlarını uygulamaların önüne koymak” dedi.

Zuckerberg, kullanıcıların e-mail, haritalar ve diğer hizmetler gibi uygulamaları tek bir ana ekrandan görmelerine olanak tanıyan Home’u Facebook’un şimdiye kadarki en iyi versiyonu olarak niteledi.

HTC İŞBİRLİĞİ

Giderek artan sayıda kullanıcının sosyal paylaşım sitesine akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarla girdiğine dikkati çeken Zuckerberg, bu nedenle taşınabilir araçları kullananların isteklerine öncelik tanıma kararı aldıklarını sözlerine ekledi. Home, HTC şirketinin yeni ürettiği telefonlarda standart yazılım olarak yer alacak. HTC’nin yeni telefonları da 12 Nisan’da satışa sunulacak.

Facebook’un yeni ürününün daha çok reklam çekmesi bekleniyor.

Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri sayesinde hızla büyüyen mobil reklam sektörü, sadece ABD’de mobil reklamlara harcanan paranın bu yıl yüzde 77 artışla 7,29 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Facebook’un mobil reklamlardan elde ettiği gelirin ise 2013 sonunda 965 milyon dolara yükselmesi bekleniyor.

AA