Dünyanın En Büyük Çizgi Romanı

Saraybosna’da basılan devasa çizgi roman yeni bir dünya rekoru olabilir Saraybosna’da Fransız Enstitüsü Girişimi desteğiyle hazırlanan 750 m² büyüklüğündeki "Büyük İskender'in Kayıp Mezarı” adlı çizg...

Dünyanın En Büyük Çizgi Romanı (30 Eylül 2015)

Saraybosna’da basılan devasa çizgi roman yeni bir dünya rekoru olabilir

Saraybosna’da Fransız Enstitüsü Girişimi desteğiyle hazırlanan 750 m² büyüklüğündeki "Büyük İskender'in Kayıp Mezarı” adlı çizgi roman sayfası ahşap bir malzeme üzerine gerilerek kentin merkezindeki kapalı Markale pazarının çatısına yerleştirildi.

Saraybosna Film Festivali etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve 2009 yılında Belçika’nın başkenti Brüksel’de basılan “Hedef Ay" adlı basımdan daha büyük olan çalışma drone ile havadan görüntülendi.

Yüzyıllardır gizemi koruyan sır

Tarihteki en büyük imparator olarak kabul edilen, MÖ 336-323 arasında yaşamış, İyon Denizi'nden Himalayalar'a kadar hüküm sürmüş efsane kral Büyük İskender’in mezarının nerede olduğu bütün dünya tarafından hep merak edilmiştir. 2012 yılına kadar Mısır’da olduğu düşünülüyordu ancak 2014 yılında Yunanistan’ın başkenti Atina'nın 370 mil kuzeyinde Selanik yakınlarında bulunan antik kent Amfipolis'te yapılan kazılarda bulunan bir mezarın İskender’e ait olabileceği söylense de kesinlik kazanmadı.