PEN Türkiye Edebiyat Ödülleri Açıklandı

PEN Duygu Asena Ödülü Latife Tekin ile Gümüşlük Akademisi'ne, PEN Şiir Ödülü ise Afşar Timuçin'e verildi. PEN Türkiye Yönetim Kurulu bu yılın PEN Ödülleri'nin sahiplerini açıkladı. 2015 PEN Duygu Asena ...

PEN Türkiye Edebiyat Ödülleri Açıklandı (17 Şubat 2015)

PEN Duygu Asena Ödülü Latife Tekin ile Gümüşlük Akademisi'ne, PEN Şiir Ödülü ise Afşar Timuçin'e verildi.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu bu yılın PEN Ödülleri'nin sahiplerini açıkladı. 2015 PEN Duygu Asena Ödülü romancı Latife Tekin ve öncülüğünü yaptığı Gümüşlük Akademisi'ne verilirken, PEN Şiir Ödülü'nün sahibi şair ve yazar Afşar Timuçin oldu.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu ödül gerekçesinde Latife Tekin'in 1995'ten günümüze Bodrum'da ve 2013'ten beri İstanbul Arnavutköy'de sürdürdüğü Gümüşlük Akademisi-Sanat, Kültür, Ekoloji ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi'nin üstlendiği misyona dikkat çekti.

Akademi her yaştan sayısız genci yazı, şiir, roman, öykü, görsel imgeler, antropoloji, mitoloji, müzik, şarkı, oyun yazarlığı, yayıncılık, edebiyat ajanlığı, yaşam, ilk kitap, fantastik edebiyat, çocuk ve gençlik edebiyatı, felsefe seminerleri ile buluşturuyor.

ŞİİR ÖDÜLÜ

Şiir Ödülü'ne değer görülen Afşar Timuçin için PEN, "Bizlere felsefenin ve şiirin birlikte mümkün olabileceğini gösterdi. Felsefe, bilim, edebiyat ve demokrasi değerlerinin ağır baskı ve saldırı altında olduğu günümüz Türkiye'sinde seçkin bir düşünür, şair ve yazar olan Timuçin'in önemi daha da belirgindir" açıklamasını yaptı.

2015 Dünya Şiir Günü Bildirisi de Afşar Timuçin'in kaleminden çıkacak.