Dünyadaki Kadın Belediye Başkanları İstanbul’da Toplanıyor

Dünya birçok kentinden kadın belediye başkanları 28 Mart Cumartesi günü Avcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’de düzenlenecek ‘Kadın Belediye Başkanları Zirvesi’nde bir araya geliyor. İstanbul’un tek kadın belediye baş...

Dünyadaki Kadın Belediye Başkanları İstanbul’da Toplanıyor (25 Mart 2015)

Dünya birçok kentinden kadın belediye başkanları 28 Mart Cumartesi günü Avcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye’de düzenlenecek ‘Kadın Belediye Başkanları Zirvesi’nde bir araya geliyor.

İstanbul’un tek kadın belediye başkanı olarak, İstanbul’daki kadınların yerel yönetimlerdeki tek temsilcisi olan ve “Toprak Ana” olarak da anılan Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli uluslararası yerel yönetimler zirvesine ev sahipliği yapacak.

Cumartesi günü İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenecek olan zirveye, BM Kadın Avrupa ve Asya Bölge Ofisi Direktörü Türkiye Temsilcisi Ingibi Solrun Gısladottır, Avrupa Sosyalist Parti kadın Başkanı Zita Gurmai ile birlikte Kosova, Hindistan, İtalya, Yunanistan, Fransa, Bulgaristan, Makedoya, Filistin ve Polonya’dan kadın belediye başkanları da katılacak. Dünyanın farklı ülkelerinde belediye başkanlığı yapan kadınları bir araya getirerek iş hayatında ve toplumsal yaşamda aktif olan kadınları buluşturacaklarını belirten Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, etkinliğin Türkiye’de birçok açıdan ilk olduğuna dikkat çekti.

Kadına şiddetle mücadele etmek ve bu konudaki farkındalığı pekiştirmek istediklerini anlatan Benli şöyle devam etti:

“Kadını cinsiyet eşitliği temelinde özgürleştiren, ekonomik ve sosyal hayata katan projelerimizin bir parçası olarak kadın Sabah işe giderken engellisini ve yaşlısını bizim bu merkezimize bırakabilecek, işe gidecek, akşam da alacak… O gelinceye kadar o engellisi ve yaşlısı bizim merkezimizde çeşitli faaliyetlere katılacak. Ve yapmış oldukları faaliyetleri de ekonomiye dönüştürmek için de farklı projelerle destekleyeceğiz.”

Zirveyi tanıtan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, ilçedeki kadın sığınma evine hunharca bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan’ın isminin verildiğini de söyledi.