Ortadoğu’da Tırmanan Uluslararası Gerilim Dünyayı Kaygılandırmaya Başladı

Rus askerlerinin Suriye’de Esad güçlerine destek vermek üzere sahada iç savaşa aktif olarak katıldıkları iddia edildi. Kremlin yönetimi ise bu iddiayı reddetti. Suriye’ye gidecek Rus uçaklarına, Bulgaristan ve Yunanistan hava sahasını kapatırk...

Ortadoğu’da Tırmanan Uluslararası Gerilim Dünyayı Kaygılandırmaya Başladı (11 Eylül 2015)

Rus askerlerinin Suriye’de Esad güçlerine destek vermek üzere sahada iç savaşa aktif olarak katıldıkları iddia edildi. Kremlin yönetimi ise bu iddiayı reddetti. Suriye’ye gidecek Rus uçaklarına, Bulgaristan ve Yunanistan hava sahasını kapatırken İran hava sahasını açtığını açıkladı.

DIŞ HABERLER SERVİSİ – Şam televizyonunun Suriye’deki Rus askerlerinin görüntülerini yayınlamasıyla başlayan gerilim giderek artıyor.

Reuters, çok sayıda Rus askerinin Tartus üzerinden Suriye'ye çıkartma yaptığı aktararak, en az 700-800 Rus askerinin Lazkiye'nin doğusuna yerleştiği bildirdi.

Konuya yakın üç Lübnanlı kaynağa dayandırdığı haberinde Reuters, Rus askerlerinin Esad güçleriyle birlikte askeri operasyonlara katıldığı ileri sürdü.

ABD'li yetkililer ise, Rusya'nın geçtiğimiz gün Suriye'ye iki tank çıkarma gemisi, kargo uçağı ile az sayıda deniz piyade kuvvetlerini gönderdiğini söyledi.

Şam televizyonu Suriye’deki Rus askerlerinin görüntülerini yayınladı

Öte yandan geçtiğimiz hafta Rusya’nın Suriye’ye asker gönderdiği iddiaları üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u arayarak bu konudaki endişelerini dile getirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise dün yaptığı açıklamada, Suriye’ye uzun zamandır silah ve askeri teçhizat sevkİyatında bulunuyoruz, bu bir sır değil. Bunu mevcut sözleşmeler kapsamında uluslararası hukuka uygun şekilde yapıyoruz” demişti.

ABD ve NATO’dan tepki

Rus Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye'de Rus askeri personelinin bulunduğunu açıklamasından sonra konu ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri ve NATO'dan açıklama geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye'de bulunmasının barışa ulaşma yolunda herhangi bir katkı sağlamayacağını söyledi.

Rusya'nın Suriye'de askeri üs kurduğundan endişelendiklerini belirten Earnest , “Rusya'nın Esad rejimine destek olması oldukça mantıksız” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama da NATO'dan geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya'nın Suriye'de bulunmasından oldukça tedirginiz” dedi.

Kremlin’den yalanlama

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye'de Rus askerlerinin ordu güçleri saflarında çatıştığı yönündeki iddiaları yalanladı. Rus sözcü, "Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı ve Rus askeri uzmanların Suriye'ye gönderilen silahların eğitimi amacıyla orada bulunduğunu izah etti" diye konuştu.

Terör örgütü IŞİD'le mücadele edebilecek tek gücün Suriye ordusu olduğunu söyleyen Rus sözcü, Moskova'nın Şam hükümetine bu nedenle destek sağladığını vurguladı.

Bulgaristan ve Yunanistan kapattı, İran açtı

Suriye'ye giden Rus savaş uçaklarının askeri malzeme taşıyacağı şüphesi üzerine harekete geçen ABD; Sofya ve Atina'dan bu uçuşlara izin vermemesini istedi.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Suriye'ye gidecek Rus kargo uçaklarının geçişine izin vermeyeceklerini açıkladı.

Rus hükümetinin 20 gün boyunca Suriye'ye insani yardım taşımak için Yunanistan hava sahasını kullanmak için de başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Fakat Rusya'nın daha sonra "Yunan hava sahasının doğusunu" kullanacağını bildirdiği açıklandı.

Türkiye, 3 yıl önce Suriye'ye gitmekte olan sivil bir Rus uçağını indirerek aramıştı. Uçakta radar malzemeleri bulunduğu açıklanmıştı.

İran ise Suriye'ye insani yardım taşıyan Rus uçaklarına hava sahasını açtığı duyurdu.

İnsani kargo taşıyan Rus uçaklarının İran üzerinden gideceği Rusya’nın İran elçiliği sözcüsü Maksim Suslov tarafından açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’da, Bulgaristan'ın hava sahasını kapatması üzerine Suriye'ye uçak seferlerinin İran üzerinden yapılacağını doğruladı.

Şimdi gözler Türkiye’de

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, bir soru üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Esad rejimine Türkiye üzerinden insani yardım uçuş izni konusu üzerinde “konunun hassasiyeti nedeniyle” büyük bir dikkatle düşündüğünü açıkladı.

Kremlin sözcüsünün açıklamasına üzerine konuyu Türk Dışişleri’ne sorduğunu bildiren Rus RIA Novosti ajansı, Türk Dışişleri’nden bir sözcüye dayanarak Moskova’dan Ankara’ya bu yönde henüz bir talep gelmediğini duyurdu.

Sputnik haber ajansına göre de, Rus medyasına konuşan bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Suriye'ye uçacak herhangi bir yabancı uçağın Türk hava sahasını kullanmasına izin verilip verilmeyeceğinin, 'konunun hassasiyeti nedeniyle özel bir dikkatle değerlendirildiğini' de ifade etti.