En Huzurlu Ülkeler Sıralamasında Türkiye Avrupa Sonuncusu

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün 2015 araştırmasına göre, en huzurlu ülkeler sıralamasında Türkiye 162 ülke arasında 135’inci sırada yer alırken Avrupa’da ise sonuncu oldu Avustralya-Sidney merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü, ...

En Huzurlu Ülkeler Sıralamasında Türkiye Avrupa Sonuncusu (22 Haziran 2015)

Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün 2015 araştırmasına göre, en huzurlu ülkeler sıralamasında Türkiye 162 ülke arasında 135’inci sırada yer alırken Avrupa’da ise sonuncu oldu

Avustralya-Sidney merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü, dünyanın en huzurlu ülkeleri 2015 raporunu yayımladı.

Barış, huzur, ticaret, kültür, ekonomi ve politika gibi faktörler göz önünde bulundurularak yapılan araştırmada ayrıca, ülkelerin kendilerinde ya da bulundukları bölgelerdeki savaş durumları ve ülkelerin savaşlara katılımları da önemli rol oynuyor.

Haritayı büyütmek için üzerine tıklayınız

Araştırma kapsamında incelenen 162 ülkenin 81'inde huzur artarken, 78'inde ise azaldığı görülüyor.

Küresel Barış Endeksi'ne göre, İzlanda ve Danimarka dünyanın en huzurlu iki ülkesi olmayı sürdürüyor.

Yayımlanan raporda, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında 36. ve son sırada yer alırken dünyada ise 162 ülke arasında ancak 135'inci oldu.

Raporda, başkent Kopenhag'da 14 ve 15 Şubat'ta yaşanan iki terör saldırısına rağmen Danimarka'nın, sıralamasının değişmediği dikkat çekiyor.

Araştırmada, Charlie Hebdo ve sonrasında yaşanan saldırıların Fransa'daki huzuru azalttığı görülürken, Yunanistan'ın ekonomik sıkıntılara rağmen 22 basamak yukarı çıktığı dikkat çekiyor. Listenin son sırasında ise Suriye bulunuyor. Libya ve Ukrayna bir önceki yıla oranla huzuru en çok düşen ülkeler olurken, araştırmada dünyanın gayrisafi milli hasılasının yüzde 13'ünün savaşlara harcandığı da belirtiliyor.

Araştırma, en huzurlu 20 ülkenin 15'i Avrupa'da bulunuyor. Yayımlanan raporda, Türkiye Avrupa ülkeleri arasında 36. ve son sırada yer alırken dünyada ise 162 ülke arasında ancak 135'inci oldu.

Dünyanın en huzurlu ülkeleri şu şekilde sıralandı:

1. İzlanda

2. Danimarka

3. Avusturya

4. Yeni Zelanda

5. İsviçre

6. Finlandiya

7. Kanada

8. Japonya

9. Avustralya

10. Çek Cumhuriyeti

Tabloları büyütmek için üzerine tıklayınız