En Çok Konuşulan 10 Sosyal Medya Efsanesi

Sosyal medya ve sosyal medya pazarlaması (dijital pazarlama) hakkında sahip olunan yanlış önyargılar ve kavram hataları, her geçen gün yenilenerek karşımıza çıkıyor. Sizce de bu algıları yok etmenin artık zamanı gelmedi mi? Sosyal medya ücretsizdir Doğru. Sosyal medya araçları...

En Çok Konuşulan 10 Sosyal Medya Efsanesi (4 Ocak 2013)

Sosyal medya ve sosyal medya pazarlaması (dijital pazarlama) hakkında sahip olunan yanlış önyargılar ve kavram hataları, her geçen gün yenilenerek karşımıza çıkıyor. Sizce de bu algıları yok etmenin artık zamanı gelmedi mi?

Sosyal medya ücretsizdir

Doğru. Sosyal medya araçlarının birçoğunu kullanmak ücretsizdir. O zaman neden sosyal medya pazarlamanın belirli bir maliyeti var? Çünkü aynen PR’da olduğu gibi burada da markalaşmak, ürün tanıtımı yapmak ve kaliteli içerik geliştirmek için bu alanda uzmanlığını konuşturacak ve zamanını harcayacak bir ekibe ödeme yapmanız gerekiyor. Bazı şirketler bir sosyal medya ajansına para ödemekte tereddüt etse de aslında bu tarz harcamalar, oluşturulan strateji ve alınan sonuçlar nedeniyle şirketin iç kaynaklarından tasarruf etmesine sebep olur.

Sosyal medya sizin karşılığında bedel ödediğiniz fikir ve içerikleri ortaya döker

Yanlış. Basitçe açıklamak gerekirse, sosyal medyada ne kadar verirseniz, daha fazlasını alırsınız. Ürettiğiniz her şeyin sizin tekelinizde olduğunu düşünmekten vazgeçin. İçeriğin büyük bir bölümü başkaları tarafından oluşturulacaktır. Hem de bedelsiz. Ama bu içerik konusunda çok fazla kontrol sahibi olamayacaksınız. Sosyal medyada gerçek bir ‘uzman’ olmak istiyorsanız, bunu kanıtlamak zorundasınız.

Sizin için HEMEN bir viral kampanya hazırlayabiliriz !

Yanlış. Sonucu izleyicilere ve çok sayıda farklı değişkene bağlı olduğu için başarılı bir viral pazarlama için söz vermek zordur. Çok sayıda diyaloğun oluşmasını tetikleyebilecek stratejik kampanyalar oluşturulabilse de sonuçta kampanyanın çekeceği dikkati tam olarak kontrol edebilmek imkansızdır. Bu nedenle size bu vaatle gelen ajanslardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyanın ölçülebilir ROI’sı yoktur

Yanlış. Bu konu hala sosyal medya camiası ve pazarlamacılar arasında tartışmalara sebep olsa da aslında şüphe götürür bir tarafı yok. Hiçbir işe yaramasa da sırf arama motoru sonuçlarında sağladığı artış bile sosyal medyada yüksek oranda ROI elde edilebileceğinin kanıtı. Peki bu ne anlama geliyor? Yani sosyal medyada hedef kitleyle ilişki kurmamızı sağlayacak şekilde markanızı konumlandırabilir, buna ek olarak ölçülebilir miktarda potansiyel müşteri kazanabilirsiniz.

Sosyal Medya çocuklar, ergenlik çağındakiler ve 20’li yaşlarını yaşayanlar içindir.

Yanlış. Sosyal medyanın çocuklara göre olduğu ön yargısının tersine, bu alanda yaşı daha büyük nüfusun sayısı her geçen gün hızla artıyor. Bunun için bazı araştırmalara bakmanız yeterli. LinkedIn gibi niş pazara hitap eden siteler giderek çoğalıyor. Ayrıca BusinessWeek tarafından yapılan bir analize göre Facebook’ta 35 yaş ve üstü kalabalığın oranı tüm ziyaretçilerin %41’ini oluşturuyor.

Sosyal ağlar diğerlerinin yerini alacak

Yanlış. Sosyal ağlar diğerlerinin yerini almayacak, onların tamamlayıcısı olacak. Eğer hem iş hayatında hem de kişisel hayatta başarılı bir network uzmanı olmak istiyorsanız, her ikisini de kullanmanız gerekiyor.

Sosyal medya aslında işe yaramıyor

Yanlış. Canınız sıkıldıkça blog açmak insanların oraya akın etmesini sağlamaz. Ya da arada sırada kafanızı kurcalayan şeyler hakkında yazı yazmak, sizi herhangi bir şey hakkında ‘otorite’ yapmaz. Genel eğilimin ne olduğundan habersizseniz, sonuç almak için çok çalışmanız gerekir.

Sosyal medya gelip geçici bir hevestir

Yanlış. Sosyal medyanın popülaritesi artık her yere yayıldı. Hatta bu durum çok sayıda pazarlamacının kafasında bazı soru işaretlerine neden oldu. Aslında birçok insan gelip geçici bir başka heves olarak tanımlanan bir alana kaynak ve bütçe ayırmak konusunda hala tereddüt ediyor. Oysa sosyal medya tam anlamıyla anlaşıldığında, düşündüğümüzden çok daha fazlasını sunuyor. İletişim dünyasında köklü bir değişim yaratan sosyal medya, sadece bir dizi yeni araçtan ibaret değil. O; network ve iletişim kurma, örgütlenme ve yaşam biçimi olarak önümüzde yeni yollar açacak bir fenomen. Giderek yaşam tarzımızın bir parçası haline geliyor. Bu da onun yok olmaya hiç de niyetli olmadığını gösteriyor.

Blog yazmak ürkütücü.

Yanlış. Çok sayıda şirket alacakları olumsuz reaksiyonlar nedeniyle blog yazmaktan ölümüne korkuyor. Oysa gelen spamleri takip etmek için yorumları izlemeye alabilir, spamleri ‘değerli’ olumsuz yorumların arasından ayıklayabilirsiniz. Dahası müşteriden gelen yorumları okumak size her zaman yardımcı olacaktır. Unutmayın, sosyal medya camiası aslında açık, dürüst ve düşündüğünüzden çok daha hoşgörülüdür. Üstelik hatalarını kabul ederek sosyal medyada çok daha hızlı ilerleyen çok sayıda kurum var.

Sosyal medya pazarlama Facebook reklamlarının yerini alıyor

Yanlış. Facebook’a banner ilanları yerleştirmek sosyal medya pazarlamayla aynı şey değildir. Bu işlem reklamcılıktır ve her zaman var olacaktır.

Acaba oralarda bir yerlerde aydınlatılması gereken başka sosyal medya ya da sosyal medya pazarlama efsanesi kaldı mı? İnanın onları da duymayı çok isterdik.

euro.message