70 metrelik deniz orgu ve güneş anıtıyla doğaya müzik – ışık gösterisi yaptırıyor

Hırvatistan’ın Zadar kıyı kentindeki, dalga hareketlerini müzik, güneş enerjisini de ışık gösterisine dönüştüren 70 metrelik devasa deniz orgu ve güneş anıtı, dünyada kent mimarisinin en yaratıcı örnekleri arasında yer alıy...

70 metrelik deniz orgu ve güneş anıtıyla doğaya müzik – ışık gösterisi yaptırıyor (11 Kasım 2015)

Hırvatistan’ın Zadar kıyı kentindeki, dalga hareketlerini müzik, güneş enerjisini de ışık gösterisine dönüştüren 70 metrelik devasa deniz orgu ve güneş anıtı, dünyada kent mimarisinin en yaratıcı örnekleri arasında yer alıyor

Ödüllü mimar Nikola Bašić'in 2005 yılında tasarladığı beyaz mermer taşlardan yapılan 70 metrelik devasa org, dalgaların ritimlerini gerçek bir müziğe dönüştürüyor. Hırvatistan'ın Zadar kıyılarına uzanan basamakların altında bulunan dar oluklar, farklı akortlara sahip 35 adet org borusunu birbirine bağlıyor. Dalgalar basamaklara çarptıkça havayı oluklara itiyor, rüzgâr haznesinden geçen hava nihayet dalgaların sesini kulağımıza ulaştırıyor.

‘Güneşe selam”

Dalgaların hareketleri geceleri, zemine dönüşen ve güneş enerjisi ile çalışan rengarenk LED ışıkları da yakıp söndürerek kıyı şeridini aynı zamanda dev bir diskoya dönüştürüyor. Nikola Bašić projenin bir parçası olan bu çalışmasına da “güneş anıtı” adını koymuş.

Dünyanın ilk ‘deniz orgu’

Bašić’in, Antik Yunanlar tarafından kullanılan hydraulis adlı enstrümandan ya da 80'lerde inşa edilen San Francisco’daki Wave Organ’dan ilham aldığı belirtiliyor. Morske Orgulje adı verilen Deniz Orgu, dünyanın en eski şehirlerinden Zadar’ın dingin ruhunu yansıtırken tarihi bir durak olmaya da aday. İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yok edilen 3 bin yıllık şehir, tarihi zenginliklerinin çoğunu kaybetmişti.

Akustik ve mimari şaheserlerle yeni kültürel deneyimler

Nikola Bašić , doğa ile işbirliği içinde yeni akustik ve görsel duygulanımlar getirerek kamusal alanları zenginleştirdiğini söylüyor.