Ekşi Sözlüğü Kapatma Girişimi!

TİB, Ekşi Sözlük’ün hosting firmasına bir mektup göndererek sitenin alan adının barındırılmasının ‘derhal’ durdurulmasını talep etti. Türkiye ‘nin en çok ziyaretçi toplayan forumlarından Ekşi Sözlük’ün kapatılması için hosting firmasına Telek...

Ekşi Sözlüğü Kapatma Girişimi! (27 Haziran 2013)

TİB, Ekşi Sözlük’ün hosting firmasına bir mektup göndererek sitenin alan adının barındırılmasının ‘derhal’ durdurulmasını talep etti.

Türkiye ‘nin en çok ziyaretçi toplayan forumlarından Ekşi Sözlük’ün kapatılması için hosting firmasına Telekomünikasyon ve İletişim Başkanlığı’nca mektup gönderildi. Mektupta, ekteki alan adlarının barındırılmasına derhal son verilmesi, aksi halde yasal işlemlere başvurulacağı belirtildi. Listede Ekşi Sözlük’ün alan adı olan sourtimes.org da bulunuyor.

Ekşi Sözlük’te de yer alan sözkonusu mektup şöyle:

“Sayın yer sağlayıcı;

Aşağıdaki alan adlarına yer sağlayıcılık hizmeti verdiğiniz tespit edilmiştir.

Bu kapsamda derhal bunlara yer sağlayıcılık hizmetine son vermeniz gerekmektedir.

Aksi takdirde herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın yasal işlemlere başvurulacaktır.

Diğer taraftan; bundan sonrada; 5651 sayılı kanunda sayılan katalog suçlar (müstehcenlik, fuhuş, çocukların cinsel istismarı, vb.) kapsamındaki internet sitelerine yer sağlayıcılık (hosting) hizmeti vermemeniz gerekmektedir.

Gereğinin derhal yapılmasını ve sonucundan bilgi verilmesini rica ederim.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı”

Mektup üzerine Ekşi Sözlük yönetimi, yine aynı sayfada bir açıklama yaptı. Açıklamada TİB’in 21 Nisan’da sadecehosting’e gonderdiği mektubun ekindeki listede “sonlandırılacak hosting’ler” arasında sourtimes.org’un da (Ekşi Sözlük’ün ana alan adı) olduğu belirtiliyor.

Açıklamada BTK ve TİB’in ‘tamamen kontrolsuz ve cigrindan cikmis bir sekilde yonetildiği, tamamen zarara ziyana yol açtığı belirtiliyor. “TİB’in su anda yasal olarak tüm yükümlülüklerini çatır çatır eksiksiz yerine getiren Ekşi Sözlük’ü kapatma girişiminde bulunması artık bu bulamacın patladığı yerdir” ifadeleri kullanılan açıklama “Leoparin kuyrugunu tutmayacaktin TİB, simdi sakin birakayim deme” sözleriyle bitiyor”.

Radikal

GÜNCELLEME

TİB’in, Ekşi Sözlük’ün hosting firmasına bir mektup göndererek sitenin alan adının barındırılmasının ‘derhal’ durdurulmasını talep ettiği iddiasına Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu’ndan yalanlama geldi.

Sosyal medyada da paylaşılan kapatma haberi için Ekşi Sözlük’ün kurucusu Sedat Kapanoğlu, Twitter hesabından bir açıklama yapma yoluna gitti. Haberin 2011 yılına ait olduğunu ifade eden Kapanoğlu, söz konusu iddiaların gerçeği yanıstamadığını açıkladı.

Ekşi Sözlük kurucusu Sedat Kapanoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarla medyada yer alan haberin güncel olmadığını belirtti. Kapanoğlu’nun konu hakkında Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar ise şu şekilde;