DNS’ler de Devre Dışı Bırakıldı, Twitter’a IP Bazlı Engelleme Getirildi

Twitter’ın yasaklanmasının ardından kullanıcıların giriş için kullandıkları DNS’ler de akşam saatleri itibarıyla devre dışı bırakıldı Twitter’a bu sabah kısa süreli olarak Google DNS’lerinden de ulaşılamamış ancak sonrasında Google DNS’lerinden yeniden Twitter’a...

DNS’ler de Devre Dışı Bırakıldı, Twitter’a IP Bazlı Engelleme Getirildi (23 Mart 2014)

Twitter’ın yasaklanmasının ardından kullanıcıların giriş için kullandıkları DNS’ler de akşam saatleri itibarıyla devre dışı bırakıldı

Twitter’a bu sabah kısa süreli olarak Google DNS’lerinden de ulaşılamamış ancak sonrasında Google DNS’lerinden yeniden Twitter’a ulaşılabilmişti. Bu akşam saat 20.00 den  başlayarak ise Twitter’a IP bazlı engelleme getirildi. ISS’lere iletilen kararla Twitter IP’lerine engelleme uygulanmaya başlandı. Yani bundan sonra DNS kullanarak Twitter’a ulaşım mümkün olamayacak.

Oysa bugün öğlen saatlerinde Anadolu Ajansı’nın TİB ile yapılan görüşmeden sonra Twitter’ın şikayet edilen hesapları kaldırmaya başladığı haberi ve dolayısıyla ilerleyen saatlerde erişim yasağının kaldırabileceği umudunu ortaya çıkarmıştı. Böylece ortamın biraz daha yumuşaması ve sorunun çözüme ulaşması beklenirken, bu akşam uygulanmaya başlanan IP bazlı engelleme durumu terse doğru gittiği şeklinde yorumlandı ve oluşan umutları söndürdü.

Bu son gelişme ile oluşan yeni durum nedeniyle sosyal medyada Twitter’a erişebilmek için yeni çözüm önerileri de paylaşılmaya başlandı.

DNS VE VPN / VPS İLE TWİTTER’A GİRMEK SUÇ MU?

Türkiye’de internet kullanıcıları ise; Twitter’a ve dahası internete girebilmek için VPN ile DNS yollarını deniyor.

Peki, yasakları delmek için kullanılan bu yöntemler suç teşkil ediyor mu?

Odatv’nin haberine göre, Avukat Hüseyin Ersöz bu soruya  “Hayır” yanıtı veriyor.

İşte Av. Ersöz’ün “Farklı yöntemlerle Twitter’a girmek suç mu” sorusuna verdiği yanıt:

“İfadeyi yayma hürriyeti ve haber alma hürriyeti Anayasa ve Uluslararası İnsan Hakları metinleri ile güvence altına alınmıştır. Bu düzenlemelere aykırı bir yaklaşımın “hukuken meşru” olduğunu söylemek mümkün değildir.

İfade özgürlüğünün belli koşullarda kısıtlanması söz konusu olabilse de, bu sınırlandırmanın şiddet ve terörü desteler açıklamalara yönelik bir tedbir olduğunun kabulü gerekmektedir. Bu çerçevede bu tedbirin ölçülü olmaması ve toptan yasakçı bir anlayışla uygulanması Anayasa’ya ve Uluslararası Sözleşmelere aykırıdır.

Her vatandaşın, ruhunu Anayasa’dan ve uluslararası sözleşmelerden alan bir özgürlüğün ihlaline karşı bu ihlali ortadan kaldırmak için girişimde bulunma hakkı vardır.

DNS ayarlarını değiştirmek ve “arka kapı programları” kullanmak suretiyle Twitter’a girmek suç değildir ve hukuka aykırılık da oluşturmaz. Zira uygulanan yasağın kapsamı eğer kısıtlama amacı taşımıyor ve özgürlüğü tamamıyla ortadan kaldırıyorsa bu durum da meşru değildir.

İnsan Haklarına ve Hukukun Genel İlkelerine aykırı olarak uygulanan Twitter’a erişim yasağı hukuki temeli olmayan, keyfi bir idari tasarruftur. Bu çerçevede vatandaşların bu keyfi tasarrufun sonuçlarını ortadan kaldırmak ve temel bir hakka yapılan müdahaleyi bertaraf etmek için geliştirdiği yöntemler meşrudur ve Hukuk devletlerinde dokunulmazlığa sahiptir.”