Sosyal Medya Erişiminde Bugün Neler Oldu?

Türkiye bugün sosyal medya erişimi ile ilgili yoğun bir gündem yaşadı İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi,,sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın,erişimin engellenmesi kararına yaptığı itirazı reddetti. Ankara İdare Mahkemesi’nin ardından Twitter yasağının kaldırıl...

Sosyal Medya Erişiminde Bugün Neler Oldu? (28 Mart 2014)

Türkiye bugün sosyal medya erişimi ile ilgili yoğun bir gündem yaşadı

İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi,,sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın,erişimin engellenmesi kararına yaptığı itirazı reddetti.

Ankara İdare Mahkemesi’nin ardından Twitter yasağının kaldırılması için bir karar da İlçe Seçim Kurulu’ndan geldi. MHP İlçe Başkanlığı’nın başvurusunu değerlendiren Çankırı Eldivan İlçe Seçim Kurulu, Twitter’a erişim yasağının kaldırılmasına karar verdi.

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, Eldivan İlçe Seçim Kurulu, kararı “memur eliyle”, Twitter yasağını uygulayan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) da bildirdi.
Kurul, kararın “ivedilikle” uygulanması ve “­ www.twitter.com” sayfasına erişimin olanaklı kılınması için karar örneğinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na memur eliyle tebligatına karar verdi.

“Twitter yasağını kaldırın” kararı TİB’e bugün tebliğ edildi.

“Ülke çapında uygulama birliği için…”

İlçe seçim kurulu kararı ülke çapında uygulama birliği sağlanabilmesi YSK’ya da bildirildi.

Eldivan İlçe Seçim kurulu ayrıca, seçim döneminde Twitter’a erişim yasağı getirerek, propagandayı engelleyen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı görevlileri hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, Twitter’a yasak koyan TİB ve diğer ilgili kamu görevlileri ve bunların suçlarına iştirak edenler aleyhinde “haberleşmenin engellenmesi ve görevi kötüye kullanmak” iddialar yer aldı.

TİB’in bu defa 30 günü yok

Çankırı Eldivan İlçe Seçim Kurulu’nun Twittere erişim yasağını kaldırın kararını TİB’in, Ankara İdare Mahkemesi kararının aksine “ivedilikle” uygulaması gerekiyor. Çünkü İdare hukukunda olduğu gibi seçim kurulu kararlarının uygulanması için tebligattan itibaren 30 günlük süre söz konusu değil.

Karar kesin, derhal uygulanmalı

Yargı çevrelerinden alınan bilgiye göre İlçe seçim kurulunun bu süreçte verdiği kararlar kesin nitelik taşıyor. TİB’in karara karşı başka bir yargı merciine ve YSK’ya itiraz yolu olmadığı da bildirildi. Yargı çevrelerinde, kararı TİB’in “ivediklikle” uygulaması gerektiği aksi halde, seçim sürecinin geçmiş ve ilçe seçim kurulu kararı çiğnenerek, “seçimlerin düzen içinde yürütülmesinin sağlanmamış olacağı” vurgulandı. TİB, Ankara 15. İdare Mahkemesi tarafından verilen erişim yasağına yürütmeyi durdurma yasağını ise tebliğ edilmediği için uygulamamıştı. TİB’in idari yargı kararını uygulamak için 30 gün süresi bulunduğu ancak ilçe seçim kurulu kararının derhal uygulanması gerektiği de bildirildi. İlçe Seçim Kurulu erişim yasağının Türkiye çapında kaldırılması için kararını YSK’ya da gönderdi. Gözler yeniden TİB’e ve YSK’ya çevrildi. TİB’in kararı uygulayıp uygulamayacağı YSK’nın da aynı yönde karar alıp almayacağı merak konusu oldu.

YouTube’a da yasak geldi

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), ulusal güvenliği 1. derecede tehdit eden “savaş,afet gibi olağanüstü haller”de geçerli yasasının 7.maddesine dayanarak, video paylaşım ve sosyal medya platformu YouTube.com hakkında idari tedbir kararı uygulandığını açıkladı.

TİB’in internet sitesinde yer alan açıklamada, “5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (youtube.com) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 27/03/2014 tarih ve 490.05.01.2014.-48125 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır” denildi.

RTÜK, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin haberlere yayın yasağı getirdi.

Uluslararası haber ajansları, YouTube yasağını ‘flaş’ koduyla duyurdu.

Ve Facebook da Yasaklanıyor!

Star TV ana haber bülteninde verilen bilgiye göre TİB, Facebook’u da kapatmaya hazırlanıyor. Bu gelişme haberde “Facebook’un da kapatılacağı yönünde ciddi emareler var. TİB’den Facebook’un kapatılması için bir takım başvuruların yapıldığı bilgisi bize ulaştı” sözleriyle duyuruldu.