Hükümet, Facebook’tan 353 Kullanıcının Bilgisini Talep Etti

Facebook, hükümetlerden gelen talepleri açıklayan ikinci raporunu yayınladı. 6 ayı kapsayan raporda, Türkiye hükümetinin 353 kullanıcının bilgisini talep ettiği ve bunun yüzde 56’sının verildiği belirtildi. Ayrıca 2 bin 14 içeriğe de TİB’den gelen istek üzerine sınırlama...

Hükümet, Facebook’tan 353 Kullanıcının Bilgisini Talep Etti (11 Nisan 2014)

Facebook, hükümetlerden gelen talepleri açıklayan ikinci raporunu yayınladı. 6 ayı kapsayan raporda, Türkiye hükümetinin 353 kullanıcının bilgisini talep ettiği ve bunun yüzde 56’sının verildiği belirtildi. Ayrıca 2 bin 14 içeriğe de TİB’den gelen istek üzerine sınırlama getirildiği açıklandı.

Facebook, dünyanın dört bir yanından devletlerden gelen taleplerin listelendiği ikinci devlet raporunu yayınladı.

Raporda, Türkiye ile ilgili çarpıcı bilgiler paylaşıldı. Rapor, 2013’ün temmuz-aralık aylarını kapsıyor.

Rapora göre, bu altı aylık süre içinde Türkiye hükümeti Facebook’a toplam 353 kullanıcı için 129 talepte bulunmuş.

Şirket, bu taleplerin yüzde 56’sına olumlu karşılık vermiş, yani 353 kullanıcının yarısından fazlasının bazı bilgileri hükümetle paylaşılmış.

Rapor, bu yıl ilk kez içerik kaldırma taleplerini de içeriyor. Buna göre Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve bazı savcıların talebiyle toplam 2 bin 14 içeriğe sınırlama gelmiş…

TİB’in bu sınırlama talebi için yasal gerekçesi, Atatürk’ün hatırasına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne alenen hakaret suçu olmuş.

Facebook, Twitter’ın ‘kullanıcı bilgilerinin gizliliği’ ilkesinin tersine daha çok ticari bakış açısıyla yaklaşıp önceleri de benzeri davranışları sergilemişti.