Efsane Geri Döndü: BlackBerry Yeni Modellerini Tanıttı

Kanadalı Research In Motion (RIM) firması, yeni BlackBerry telefonlarını tanıttı. Z10 ve Q10 modellerinin görücüye çıktığı gecede yapılan bir diğer önemli açıklama, RIM ve BlackBerry’nin tek bir marka olarak BlackBerry altında birleşmesi oldu. Gecenin bir diğer büyük s...

Efsane Geri Döndü: BlackBerry Yeni Modellerini Tanıttı (31 Ocak 2013)

Kanadalı Research In Motion (RIM) firması, yeni BlackBerry telefonlarını tanıttı. Z10 ve Q10 modellerinin görücüye çıktığı gecede yapılan bir diğer önemli açıklama, RIM ve BlackBerry’nin tek bir marka olarak BlackBerry altında birleşmesi oldu. Gecenin bir diğer büyük sürprizi ABD’li ünlü şarkıcı Alicia Keys yaptı.

RIM, uzun bir geliştirme sürecinin ardından, merakla beklenen yeni BlackBerry telefonlarını tanıttı. Z10 ve Q10, Singapur’da düzenlenen etkinlikte CEO Thorsten Heins tarafından teknoloji dünyasına sunuldu. Heins, ünlü şarkıcı Alicia Keys’in de yeni kreatif direktörleri olarak göreve başlayacağını açıkladı.

BlackBerry’nin uzun süredir beklenen tanıtım etkinliği, Singapur’da düzenlendi.

CEO Thorsten Heins, Z10 ve Q10 modellerini tanıtmadan önce yaptığı açıklamada, yollarına tek bir marka olarak devam edeceklerini ve RIM ve BlackBerry’nin, BlackBerry markası altında birleşeceğini açıkladı.

Heins, aldıkları kararda tüketici bakışının önemli yer tuttuğunu belirtti ve “Normal tüketiciler Reserch  In Motion’ın ne olduğunu bilmiyor” dedi.

Heins, ardından ‘kullanımı son derece pratik ve tasarımı zarif’ iki modelleri, Z10 ve Q10’u tanıttı.

Z10, full dokunmatik, Q10 ise geleneksel BlackBerry kullanıcılarını memnun edecek şekilde tuşlu klavyeye sahip. Her iki telefon, BlackBerry 10 işletim sistemiyle çalışıyor.

RIM, sunduğu iki modelle, beklendiği gibi hem yeni kullanıcıları, hem de geleneksel kullanıcıları tatmin etmeyi amaçlıyor.

Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, NFC bağlantı özellikleri bulunan Z10, ivme ölçer, mıknatıs ölçer, jiroskop ve ışık sensörü bulunduruyor. Z10, süper hızlı veri indirimi LTE teknolojisiyle radyo özelliğini de başarılı bir şekilde sunacak.

Z10’da iki kamera bulunuyor. Arkadaki 8 mega piksellik kamera, 1080 p video çekim özelliğine sahip. Ön paneldeki 2 mega piksellik kamera ise 720 p video çekim özelliğine sahip.

Z10, 1280 x 768 ekran çözünürlüğünde, 356 ppi LCD ekrana sahip. Bu özellikleri görüntü kalitesini birçok kullanıcıyı tatmin edecek seviyeye çıkarıyor.

Q10 modeli ise eski BB modellerinde olduğu gibi tuşlu klavyeye sahip. Q10, 3.1 inç (7.8 cm) ekran genişliğine ve 720×720 ekran çözünürlüğünde.

UYGULAMA DOLU

Yeni BlackBerry telefonları ilk olarak 70 bin uygulama ile sunulacak.

Bu rakamın, yeni bir modelin piyasaya sürülüş safhasında uyumlu olduğu en yüksek uygulama rakamı olduğu ifade edildi.

Z10 ve Q10, Skype, Amazon Kindle, Evernote, Twitter, LinkedIn, Facebook, Foursquare ile beraber gelecek.

ALICIA KEYS SÜRPRİZİ

BlackBerry etkinliğinde en büyük sürprizlerden biri, ünlü şarkıcı Alicia Keys’in sahneye çıkması oldu. CEO Heins, Keys’in yeni kreatif direktörleri olduğunu belirtti. Keys, sahneye çıktıktan sonra şu açıklamada bulundu:

“Uzun süre BB kullandım ancak bir süre uzak kaldım. Ancak tekrar BB ile çok yakın bir ilişkiye başladığımı söylemeliyim.

Yaptığım iş çok vakit alıyor ancak BlackBerry’nin kreatif direktörü olarak çok ciddi bir iş çıkaracağım… İşine çok sadık bir insanım. Bundan böyle uygulama geliştiricileri, tasarımcılar, perakendeciler, nakliyeciler ile çok yakından çalışacağım.

Eğlence, müzik, yeni projeler alanında çalışacağım. Amacım, kişisel hayatta tek bir cihazın oynadığı rolü artırmak ve iş için kullanılan telefonu bir eğlence cihazıyla bütünleştirmek.”

Keys, sahneden ayrılırken CEO Thorsten Heins’a, “Pazartesi ofiste görüşürüz” dedi.

TEMEL UYGULAMALAR

BlackBerry 10 işletim sistemi, birçok özel uygulama ve hizmetle beraber sunulacak:

BlackBerry® Hub: Kişisel iş mesajlarınızdan sosyal ağ konuşmalarınıza ve notlarınıza kadar tüm yazışmalarınızı kontrol ettiğiniz platform.

BlackBerry® Flow: Birçok uygulamanın aynı anda çok hızlı şekilde çalışmasını sağlıyor. Adres defterindeki birinin fotoğrafına basarak fotoğrafı editleyebiliyor, kişinin Twitter ve LinkedIn profiline ve diğer bilgilerine bağlantı kurabiliyorsunuz.

BlackBerry® Messenger: İnsanlarla anında veri paylaşımı yapmanızı sağlayan BB chat programı.

BlackBerry® Balance: Kişisel içeriklerinizle, iş amaçlı uygulamalar arasına duvar çeken ve verileri koruyan teknoloji.

Time Shift: Çektiğiniz fotoğrafı video gibi ileri geri sararak en iyi anı yakalamanızı sağlıyor.

Story Maker: Fotoğraf ve videoları bir araya getirerek müzik ve ses efektleriyle HD film yaratmanızı sağlıyor.

BlackBerry 10 browser: Akıllı telefonlarda HTML5 destekli tarayıcıların son noktası olarak tanımlanan BB10 browser, süper hızlı ve esnek. Dokunmatik ekrandan verilen komutlar çok hızlı tepki veriyor.

BlackBerry® Remember: Telefonunuzdaki notları, projeleri, belgeleri, e-postalar, fotoğrafları ve diğer tüm belgeleri organize etmenize yardımcı olan araç.

BlackBerry® Safeguard: İşinizle ilgili olan bilgileri koruyan teknoloji.

Microsoft Exchange ActiveSync®: Şirket içinde ActiveSync cihazlarına bağlanmanızı sağlayan teknoloji.  İş yeri güvenliğinden yararlanarak veriler arasında kolay erişim sağlıyor.

The BlackBerry® WorldTM: 70 bin BB uygulaması ve albüm ile filmlerin yayımlandığı katalogları içeren platform. DVD olarak piyasaya çıkan her film aynı anda buraya düşecek. Disney, Cisco, Foursquare, Skype ve Rovio gibi firmaların beraber çalıştığı BB, Facebook, Twitter, LinkedIn, Foursquare ve Angry Birds gibi uygulamalar yüklenmiş şekilde gelecek.

İNGİLTERE’DE BUGÜN SATIŞA ÇIKIYOR

BlackBerry Z10 ve Q10, yarın İngiltere’de, Şubat başında ise Kanada ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) satışa çıkıyor.

Kanada’da 5 Şubat’ta satışa çıkacak olan telefon, 3 yıllık sözleşme 149.9 dolardan satılacak.

BAE’de ise 10 Şubat’ta piyasaya sürülecek olan cihaz, 700 dolardan satışa çıkacak.

Telefonun Mart ayında ABD piyasasına gelmesi bekleniyor.

Kaynak: ntvmsnbc