Efes Antik Kenti’nde Facianın Eşiğinden Dönüldü

Yıldırım düşmesi sonucu binlerce turist panik yaşadı İzmir’in Selçuk İlçesi’ndeki Efes Antik Kenti’nin girişindeki turnikelere 25 metre uzaklıktaki bir ağaca yıldırım düştü. Çevrede panik yaşanırken, bu sırada ağacın yakınında turist kafilelerinin bulunmaması, olas...

Efes Antik Kenti’nde Facianın Eşiğinden Dönüldü (13 Mayıs 2013)

Yıldırım düşmesi sonucu binlerce turist panik yaşadı

İzmir’in Selçuk İlçesi’ndeki Efes Antik Kenti’nin girişindeki turnikelere 25 metre uzaklıktaki bir ağaca yıldırım düştü. Çevrede panik yaşanırken, bu sırada ağacın yakınında turist kafilelerinin bulunmaması, olası bir faciayı önledi. Antik kentin girişindeki bilet gişesi, karakol ve işyerlerindeki bilgisayar ve elektronik eşya da zarar gördü, elektrikler kesildi.

Efes Antik Kenti, yılbaşından bu yana en kalabalık gününü yaşadı. Sabah saat 05.00 sıralarında başlayan, zaman zaman şiddetini arttıran yağmura rağmen antik kent binlerce turistin akınına uğradı. Kuşadası limanına sabah 06.00 sularında ‘Noordam’, ‘S.S Voyager’, ‘Wind Spirit’, ‘Seabourn Spirit’, ‘C. Reflection’ adlı kruvaziyer gemileriyle gelen 9 bin 150 turistin büyük bölümü Meryemana’da hacı olduktan sonra Efes Antik Kenti’ni gezdi.

Turist gruplarının Efes’in üst kapısından giriş yapmasından sonra yağmur şiddetlendi. Grupların dönüş için çıkış kapısına yöneldiği 09.37’de, antik kent alt giriş kapısında şiddetli bir patlama sesi duyulurken, beyaz bir ışık ortaya çıktı. O anda turnikelerden içeriye girmeye çalışan turist grubu, kapı giriş görevlileri ile çarşı esnafı büyük bir panik yaşadı. Işığın görüldüğü yere koşan esnaf ile görevliler, antik kent girişindeki yolun sol tarafında bir çam ağacına yıldırım düştüğünü fark etti.

BİLGİSAYAR VE ELEKTRONİK EŞYA ARAZILANDI

Yıldırım, antik kent girişinde bilet gişesi, karakol ve çarşıdaki dükkanların sigortasının atmasına, elektronik aletlerin ve bilgisayarların kısa devre yaparak yanmasına neden oldu. Antik kent girişindeki turnikelerin büyük bölümü de arızalandı. Bu sırada antik kentin kapısından giriş yapmakta olan bir turist kafilesi olası bir faciadan son anda kurtulduğu öğrenildi.

Görgü tanıklarından Cevat Taşkınçay, faciadan dönüldüğünü belirterek, “Saat 09.35 sıralarında bu kapıdan bir grup içeri girmek için geldi. Kuşadası’na gelen gemilerin getirdiği turistlerde üst kapıdan giriş yapmıştı. Yağmurla birlikte bir anda ortalığı bembeyaz bir ışık kapladı, ardından büyük bir patlama oldu. Hepimiz ne olduğunu bilmediğimiz için panik yaşadık. O nokta, turistlerin durarak antik tiyatroyu çektikleri nokta. Genellikle günün her saati o nokta kalabalık olur. İçerden grup çıkışları olsa veya içeri giren grup 25 metre daha ilerlese büyük bir facia yaşanırdı. Şans eseri yıldırım düşmesi anında orada kimse yoktu” dedi.

DHA / Latif Sansür / Kuşadası / Aydın