Drone ile Yayına İlk Ceza Geldi

İngiltere’de bir kişi, bazı Premier Lig maçları sırasında yasadışı şekilde stadyumlar üzerinde drone uçurarak yayın yaptığı için cezaya çarptırıldı İngiltere'de bir futbolsever, bazı Premier Lig maçları sırasında yasadışı şe...

Drone ile Yayına İlk Ceza Geldi (16 Eylül 2015)

İngiltere’de bir kişi, bazı Premier Lig maçları sırasında yasadışı şekilde stadyumlar üzerinde drone uçurarak yayın yaptığı için cezaya çarptırıldı

İngiltere'de bir futbolsever, bazı Premier Lig maçları sırasında yasadışı şekilde stadyumlar üzerinde “drone” insansız hava araçları (İHA) uçurduğunu itiraf etti.

BBC'nin haberine göre, 42 yaşındaki Nigel Wilson, Londra'da yargılandığı davada suçlu bulundu ve 1800 sterlin (yaklaşık 8400 Türk Lirası) para cezasına çarptırıldı.

Aslen Nottinghamshire bölgesindeki Bingham kasabasından olan Wilson'ın drone'lar ile kaydettiği karşılaşmalar arasında geçöen sezon oynanan Londra'da oynanan Arsenal-Tottenham ve Manchester'da oynanan Manchester City-Tottenham maçları da var.

İki çocuk babası ve güvenlik görevlisi Wilson'ın kaydettiği görüntüleri, YouTube kanalına yüklediği ortaya çıkmıştı.

'Kamu güvenliğini tehlikeye attı'

Nigel Wilson, hava trafiği yönetmeliğini 17 kez ihlal etmekle suçlanmıştı.

Ancak suçlamaların bir kısmı kanıtların yetersiz olması nedeniyle düşürüldü.

Yargıç ise Wilson'ın kalabalık yerlerde drone'lar uçurarak kamu güvenliğini tehlikeye attığına hükmetti.

Nigel Wilson bazı turistik mekanların yanı sıra Liverpool ile Ludogorets arasındaki Şampiyonlar Ligi maçında da stadyum üzerinde drone uçurmuş, onu ele veren insansız hava araçlarından huzursuz olan polis atları olmuştu.

Wilson Londra'da da iki kez gözaltına alınmış, drone'larına ise el konmuştu.

İngiltere'de herhangi bir İHA'nın izinsiz şekilde kalabalıktan 150 metre yakında ya da yükseklikte uçurulması yasak.