Dünyanın Yeni Ekonomi Lideri Resmen Çin Oldu

Çin ekonomisinin son 15 yılda gösterdiği büyüme ABD'nin saltanatına son verdi. Çin, satın alma gücüne göre 142 yıl sonra ABD ekonomisini geçerek dünya lideri oldu. Amerika Birleşik Devletleri 1872’den beri elinde bulundurduğu &...

Dünyanın Yeni Ekonomi Lideri Resmen Çin Oldu (10 Aralık 2014)

Çin ekonomisinin son 15 yılda gösterdiği büyüme ABD'nin saltanatına son verdi. Çin, satın alma gücüne göre 142 yıl sonra ABD ekonomisini geçerek dünya lideri oldu.

Amerika Birleşik Devletleri 1872’den beri elinde bulundurduğu “dünyanın en büyük ekonomisi” unvanını Çin’e kaptırdı.

ABD, satın alma gücü paritesinde 1872'dan beri dünyanın en güçlü ülkesi olma ünvanını Çin'e kaptırdı. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) açıkladığı verilere göre 2014’te Çin satın alma gücü paritesini (SAGP) 17,6 trilyon Dolar’a yükselterek 17,4 trilyon Dolar’da kalan ABD’nin önüne geçti.

Euronews'te yer alan habere göre IMF, 2015’te iki ülke arasındaki farkın 1 trilyon Dolar’a ulaşacağını tahmin ediyor.

Satınalma gücü paritesi (SAGP) ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıklarını ortadan kaldırarak farklı para birimlerinin satın alma güçlerini eşitleyen bir değişim oranını ifade ediyor.

Öte yandan ABD, 17 trilyon Dolar’a yaklaşan gayri safi yurt içi hasılasıyla dünya liderliğini sürdürüyor. Çin ise 10 trilyon Dolarlık GSYH’si ile ABD’nin oldukça gerisinde bulunuyor.

IMF Başkanı Christine Lagard ise Çin ekonomisinin istikrarını ve geleceğini değerlendirmek için sadece bir göstergenin baz alınamayacağını açıkladı.