Dünyadaki En İlginç ve Görkemli Noel Ağaçları

‘Noel Ağacı’ yılbaşı kutlamalarının en önemli simgesi. Ev, işyeri ve alışveriş merkezlerinin dışında dünyanın dört bir yanında kentlerdeki meydanlarda da dev Noel Ağaçları hazırlanıyor. Noel Ağacı’nın tarihçesiyle birlikte bu yıl...

Dünyadaki En İlginç ve Görkemli Noel Ağaçları (11 Aralık 2014)

‘Noel Ağacı’ yılbaşı kutlamalarının en önemli simgesi. Ev, işyeri ve alışveriş merkezlerinin dışında dünyanın dört bir yanında kentlerdeki meydanlarda da dev Noel Ağaçları hazırlanıyor. Noel Ağacı’nın tarihçesiyle birlikte bu yılki en görkemli ve ilginç 15 tanesinin görüntüsünü yayınlıyoruz.

Çam ağacı süslemek bir diğer deyişle “Noel Ağacı” hazırlamak kökleri pagan dinine dayanan bir gelenek. Paganizm, temelinde “kadim doğa dinleri” olan spritüel bir yaşam tarzı. Paganlar doğanın kutsallığını kutsar ve doğadaki her şeyde izlerini gösteren o ilahiliğe saygı duyar ve sunarlar. İşte doğaya ve ilahi güce duyulan saygı ile geliştirilen “Noel Ağacı” geleneği de Pagan ritüellerinden biridir.

Çam ağacı, Paganların doğaya saygı duruşunun göstergesiyken, Çin ve Mısır ülkelerinde her dem yeşil kalan yaprakları ile ölümsüz yaşamın sembolü kabul edilmiş. Yani yeni bir yıla girerken bu ülkelerde çam ağacı, zamansızlığa vurgu yapmak niyetiyle süslenmeye başlanmış. Ayrıca Çinliler, Mısırlılar ve Yahudiler bu ölümsüzlüğü sembol eden ağaçların dallarından hazırlanan çelenkleri de kayıplarını uğurlarken kullanmayı tercih etmişler.

Berlin Brandenburg Kapısı önündeki bir Noel ağacı

Doğudan esen çam ağacı rüzgarı Avrupa’da kendini farklı bir alışkanlığın ardından yılbaşına taşımış. Hıristiyanlığın benimsenmesinden evvel putperest bir inancı benimseyen Avrupalılarda yaygın olarak ağaca tapınma söz konusuymuş. Hıristiyanlığın ardından ağaçlar çeşitli geleneklerin kutlanması için süslenir olmuş.

Tokyo’da 250 bin led ışık kullanılarak oluşturulan ‘Mavi Kanyon’ teması

İskandinavlarda çam ağacı süslemesi geleneği, Noel zamanında kuşlar için bir ağaç hazırlamak amacı ile süslenmesiyle başlamış. Ancak günümüze gelen asıl yeni yıl ağacı geleneğinin Almanlar tarafından başladığı söylenmekte. Almanlar, köknar ağacını, Adem ile Havva’nın gizemli hikayesine atfen elmalarla süsleyerek, özellikle kış tatil dönemlerinde evlerinin giriş ve içine yerleştirirlermiş. Zamanla ağacı süsleyen elmalar yerlerini ekmek, bisküvi gibi yiyeceklere bıraksa da amaç hep aynı kalmış.

Beyrut, Lübnan

Çam ağaçlarının süslenme biçimleri de ülkeden ülkeye, inanıştan inanışa farklılık göstermiş. Mumlar, kağıt süsler, ışıklar, melekler, yıldızlar, renkli ve farklı materyallerle hazırlanmış süsler, ekmekler, kurabiyeler ve daha niceleri ağaç süslemesinde kullanılır olmuş.

Notre Dame Katedrali'nin önü, Paris

Avrupa’ya yayılışı ile eş zamanlı Amerika’da da yaygınlaşan çam ağacı süsleme ritüelinin uygulamaya konuluş tarihi de ülkeler ve inanışlar açısından farklılık göstermiş. Ta ki günümüze kadar… Günümüzde yılbaşının ve Hıristiyanların Noel kutlamasının sembolü olan çam ağaçları; Kuzey Avrupa ülkelerinde günlerin uzamaya başladığını müjdeleyen 21 Aralık’ta, Almanya’da kış tatillerinin başlangıcında, Romalılar için doğanın doğuşu Mart ayında kutlamalar süslenen çam ağaçları eşliğinde yapılırmış.

Rio de Janeiro, Brezilya

Rockefeller Center, New York, ABD

Singapur

St. Peter's Meydanı, Vatikan

Sidney, Avustralya

Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’da yeni bir Guinness Dünya Rekoru için insanlardan oluşturulan Noel ağacı figürü

Litvanyanın başkenti Vilnius’da Katedral Meydanı'ndaki Noel ağacı

Filistin’de Kudüs yakınlarındaki Beytüllahim'de bulunan  ve İsa’nın içinde doğduğuna inanılan Nativity (Yeniden Doğuş) Kilisesi’nin önü

Beyaz Saray – Oval Ofis, Washington, ABD

Fotoğraflar, Wall Street Journal’den alınmıştır.