24 Temmuz Bayram Değil, Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü

94 basın meslek kuruluşunca oluşturulan Gazeteciler Özgürlük Platformu (GÖP), 2013′ten beri ‘Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’ olarak değerlendirilen 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nda başlatılan “Diren Gazetecilik” başlıklı bir sosyal medya kampanyas...

24 Temmuz Bayram Değil, Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü (24 Temmuz 2014)

94 basın meslek kuruluşunca oluşturulan Gazeteciler Özgürlük Platformu (GÖP), 2013′ten beri ‘Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’ olarak değerlendirilen 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nda başlatılan “Diren Gazetecilik” başlıklı bir sosyal medya kampanyası sürüyor

Bugün saat 11:00 – 11:30 saatleri arasında #direngazetecilik , #basınözgürolsaydı ve #basınbayramı etiketleri sosyal medyada paylaşılarak, Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğü sorununa dikkat çekilmeye çalışıldı.

Sosyal medyada paylaşılan mesajlar, direngazetecilik.org adresinden takip edilebiliyor.

GÖP’ten yapılan açıklamada, Basın Bayramı’nın 106 yıllık tarihine atıfta bulunularak, “Bugün de gazeteciler ve medyanın var olabilmek için özgürlüğe, halkın da haber alabilmek için özgür bir medyaya şiddetle ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçiyoruz,” denildi.

Tutuklanan, işlerini kaybeden, görev yaparken güvenliği tehdit altında olan, engellenen, siyasal iktidarca hedef gösterilen, otosansüre zorlanan gazetecilere dikkat çekilen açıklamada, bu koşullar var olduğu sürece Türkiye’de “Basın Bayramı” yapılamayacağı belirtildi.

Açıklamada, “Özgür bir medya demokrasinin ayrılmaz parçası ve olmazsa olmazıdır. Medyanın özgür olmadığı ülkeler demokrasi olarak adlandırılmayı hak etmezler,” ifadesi kullanıldı.