Dünyanın İlk Sanal Meclisi Açıldı

5 yılda bir düzenlenen genel seçimleri beklemek yerine her hafta seçimlerle yenilenen Sanal Millet Meclisi’nde milletvekili olmaya ne dersiniz? Şaka değil! Dünyanın ilk online meclisi 9 Şubat Cumartesi günü bir tanıtım etkinliği ile Türkiye’de faaliyete başladı. Ülke g...

Dünyanın İlk Sanal Meclisi Açıldı (11 Şubat 2013)

5 yılda bir düzenlenen genel seçimleri beklemek yerine her hafta seçimlerle yenilenen Sanal Millet Meclisi’nde milletvekili olmaya ne dersiniz? Şaka değil!

Dünyanın ilk online meclisi 9 Şubat Cumartesi günü bir tanıtım etkinliği ile Türkiye’de faaliyete başladı.

Ülke gündeminin kullanıcıların fikirleri ve oyları ile şekillendiği demokratik sosyal ağ – online meclis www.democratus.com Türkiye’de yayına başladı.

Silikon Vadisi’nin köklü fonlarından Kaufman Fonu tarafından Türkiye’nin gelecek vaat eden 5 projesinden birisi gösterilerek tohum yatırımı yaptığı site, Türkiye’nin ardından sırasıyla Mısır, İsrail, Kuzey Afrika ve ABD’de sanal meclisler açmayı planlıyor.

Kuruculuğunu, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi son sınıf öğrencisi Murat Aydemir’in yaptığı site, Boğaziçi ve İTÜ’lü 6 kişilik genç bir ekip tarafından yönetiliyor. Ağın kurucularından Ozan Kublay, “Mütemadiyen bilgi bombardımanına tutuluyoruz ama bu bilgiyi biz üretmiyoruz. Halk olarak bu bilgiyi biz üretelim ve kendi gündemimizi belirleyelim dedik” diyor.

Web sitesi, 9 Şubat Cumartesi günü sabah 11:00-12:00 arasında yaptığı bir tanıtım etkinliği ile Kasım ayında başladığı test yayınını tamamlayarak, normal sürümü ile faaliyete geçti.

Bireyler fikirlerini paylaşmak, yaşadıkları çevreyi şekillendirmek isterlerken siyaset kurumları ve medya da toplumun ne düşündüğünden haberdar olmayı talep ediyor. Democratus pratikte bu iki grup arasında bir köprü olmayı hedefliyor.

Kullanıcıların, fikirlerini 200 karakterlik mikroblog paylaşımları ile takipçilerine duyurup, her gün yenilenen 7 referanduma oy vererek ülke gündemini belirleyebildikleri demokratik sosyal ağ democratus’ta, her hafta düzenlenen genel seçimlerde en çok desteği kazanan ve aktif olan üyeler sanal mecliste görev yapmak için bir haftalığına mazbatalarını alıyorlar.