Dünyanın ‘En Yurttaş Gibi’ Devlet Başkanı Emekliye Ayrıldı

Aylık 12.000 dolarlık maaşının yüzde 90’ınını yoksullar ve küçük girişimcilerin yararına çalışan vakıflara bağışlayarak, son derece mütevazı bir yaşam süren Uruguay’ın 79 yaşındaki Efsane Devlet Başkanı José Mujica g&ou...

Dünyanın ‘En Yurttaş Gibi’ Devlet Başkanı Emekliye Ayrıldı (3 Mart 2015)

Aylık 12.000 dolarlık maaşının yüzde 90’ınını yoksullar ve küçük girişimcilerin yararına çalışan vakıflara bağışlayarak, son derece mütevazı bir yaşam süren Uruguay’ın 79 yaşındaki Efsane Devlet Başkanı José Mujica görevini yeni başkan Tabaré Vazquez'a devretti.

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, 2010’dan beri sürdürdüğü görevini kendisinden önce bu koltukta oturan Tabare Vazquez’e devretti. Başkent Montevideo’da halka açık yapılan yemin töreni adeta bir şölene dönüştü.

Maaşının yüzde 90’a yakınını hayır kurumlarına bağışlayan ve dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak tanınan solcu lider Mujica, vatandaşlarının sevgi gösterileriyle ‘emekliye ayrıldı’.

Uruguay Anayasası'na göre ikinci kez seçilmesi mümkün olmayan 79 yaşındaki Mujica ülkeyi 5 yıl boyunca yönettikten sonra halkın alkışları arasında "Burada daha yapılacak çok iş var, umarım işbaşına gelen yeni yönetim ülkeye benden daha iyi işler yapar" dedi.

Eski bir solcu militan olan ve halk tarafından çok sevilen Mujica Uruguay'da başkanlık sarayında oturmak yerine şehir dışındaki küçük bir çiflikte yaşamayı seçmişti. Mujica, devlet başkanı olduğu zaman beyan ettiği gelir beyannamesinde bir adet 1960 model Volkswagen, küçük bir çiftlik evi ve 3 bacaklı bir köpek sahibi olduğunu açıklamıştı.

Uruguay'da yapılan son kamuoyu yoklamalarında halkın yüzde 65 'den fazlası anayasanın değiştirilerek Jose Mujica'nın yeniden devlet başkanı olmasını isterken Mujica bu çağrıya karşı çıkarak yerine başka birisinin gelmesinin daha yararlı olacağını söylemişti.

BANKA HESABI BİLE OLMAYAN BİR DEVLET BAŞKANI

Siyasetçilerin yaşam tarzının, seçmenlerinden çok uzak olduğu kamuoyunda yaygın olarak dillendirilen bir şikâyettir. Ama Uruguay’da bu durum çok farklıydı.

Bazı dünya liderleri saraylarda yaşar. Bazılarınınsa ağzı sıkı uşaklar, yatlar ve hatta şampanyalarla dolu şarap mahzenleri vardır. Bir de eski bir gerilla olan Uruguay Devlet Başkanı José Mujica gibiler var. Mujica, başkent Montevideo’nun banliyölerinde, tek bir hizmetçisi bile olmadan gösterişsiz bir evde yaşıyordu.

Göreve geldiği zaman 42 personelin görev yaptığı Suárez y Reyes başkanlık konutuna taşınmayı reddetti ve uzun süredir karısıyla beraber yaşadığı evden ayrılmayacağını söyledi.

Köhne bir çiftlikte yaşayan ve maaşının büyük bölümünü bağışlayan Uruguay Devlet Başkanı çok farklı bir portre çiziyor.

Evin dışında çamaşırlar kurutuluyor. Evin suyu bahçede etrafı otlarla kaplı bir kuyudan geliyor.

Güvenliğini ise evin önündeki toprak yolda sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manuela adlı köpek sağlıyor.

Burası, yaşam tarzı diğer dünya liderlerinden keskin biçimde ayrılan Uruguay Devlet Başkanı José Mujica’nın konutu.

Başkan Mujica, Uruguay devletinin liderlerine tahsis ettiği lüks konutta yaşamaktan kaçınmış, karısının başkent Montevideo’nun hemen dışında bulunan ve toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmişti.

Başkan ve karısı, birlikte tarlada çalışıyor, bahçelerinde yetiştirdikleri çiçekleri yerel pazarda satıyorlar.